sobota, 29. júna 2024

Klimatická ideológia Rodové šialenstvo Vojna a teror Masová migrácia Farmaceutická diktatúra Kultúra, šport a sociálne otázky Informačná vojna, korporátne médiá a manipulácia Financie a hospodárstvo Západné politické divadlo a BRICS TÝŽDEŇ POD LUPOU správy zo sveta a z Európy pre Čechoslovákov

Klimatická ideológia Rodové šialenstvo Vojna a teror Masová migrácia Farmaceutická diktatúra Kultúra, šport a sociálne otázky Informačná vojna, korporátne médiá a manipulácia Financie a hospodárstvo Západné politické divadlo a BRICS TÝŽDEŇ POD LUPOU
správy zo sveta a z Európy pre Čechoslovákov

Dudinka: Ako malé mesto formuje životný štýl v Arktíde

jún 25, 2024

Zdieľajte na:

RUSSIA BEYOND, ANNA SOROKINA, 06.01.2024

fotky: Pavel Kuzmichev

Život v polárnom Norilsku by nebol možný bez prístavu Dudinka na rieke Jenisej. Potraviny, palivo a suroviny z “pevniny” sa tam dostávajú po vode.

Prístav Dudinka je jedinečný. Je to najsevernejší medzinárodný námorný prístav v krajine a je to námorný aj riečny prístav. Náklad sa tu prijíma a odosiela cez Jenisej (cez Igarku a Krasnojarsk) aj cez Severnú morskú cestu (s prepojením na Murmansk, Archangeľsk cez Karské more a ďalej na východ do Ázie).

Práca na prístave v Dudinke umožnila vznik takého veľkého mesta, akým je Norilsk. Na vytvorenie takého veľkého priemyselného centra uprostred lesnej tundry boli potrebné stavebné materiály, palivo a suroviny. Všetko sa dodávalo cez prístav v Dudinke, ktorý bol v tom čase malou osadou na rieke Jenisej.

Podobne ako Norilsk, aj tento prístav postavili väzni NorilLagu v roku 1935. Ale v 50. rokoch, po zatvorení tábora, sem dobrovoľne prichádzali mladí kvalifikovaní robotníci z celej krajiny, rovnako ako do Norilska. Dnes žije v Dudinke 20 000 ľudí a každý desiaty z nich je zamestnaný v prístave. Podarilo sa nám navštíviť toto zaujímavé miesto.

Ako funguje prístav Dudinka

Plavebná sezóna na rieke Jenisej je veľmi krátka, od polovice júna do začiatku októbra. V tomto období prístav prijíma okrem námorných lodí aj riečne lode z Krasnojarska (mesto je vzdialené približne 2 000 km po vode), ktoré privážajú čerstvé potraviny a potrebný tovar do Dudinky a Norilska.

Len čo sa začne sezóna prepravy, na uliciach sa okamžite objavia stánky s ovocím a zeleninou a ceny v obchodoch s potravinami sa výrazne znížia. Do Dudinky na Jeniseji prichádzajú osobné lode a veľké výletné lode.

Keď však Jenisej blokujú ľadové kryhy, Dudinka prijíma a vysiela len ľadoborce, ktoré sa plavia po Severnej morskej ceste. Tie vyzdvihujú výrobky kombinátu a privážajú palivo a suroviny potrebné na prácu do tovární.

Prístav je v prevádzke každý deň okrem niekoľkých týždňov v roku, keď je počas prílivu zaplavený. Koncom mája sa na rieke Jenisej začína ľadová smršť. Počas vysokej vody prístav prestáva prijímať a expedovať náklad a zamestnanci premiestňujú žeriavy na špeciálne parkovacie miesta, kde prežijú vysokú vodu.

Prečo je zima pre prístav lepšia ako leto

Počas lodnej sezóny pripláva do Dudinky viac ako 50 lodí. V deň, keď sme tam boli, čakalo na vyloženie jedenásť lodí, čo podľa našich informácií znamenalo 1 až 2 dni práce.

Dokonca sa nám podarilo vstúpiť na palubu kontajnerovej lode Norilsk Nickel, ľadoborec triedy 7 (pre hrúbku ľadu do 2,0 m v zime/jari a do 2,5 m v lete/jeseň) a porozprávať sa s jej kapitánom.

“Naša loď sa nebojí ľadu vysokého až 2 metre. Neplávame však v priamom smere, hľadáme trhliny, ktorými sa dá ľahšie prejsť,” povedal nám kapitán Andrej Schlapak. “V zime sa na Jeniseji vyskytuje pack ice, čo je viacročný ľad, ktorý sa môže aj pohybovať.”

Na skrátenie času a nákladov na prepravu sa pravidelne nasadzuje ľadoborec s jadrovým pohonom. Vytvára kanály z baleného ľadu, cez ktoré sa loď pohybuje po mori. Samozrejme, keď napadne sneh, zablokujú sa, takže námorníci radšej pracujú v mrazivom a bezsnehovom počasí. “Tým, že sa vydáme do driftového ľadu, pokračujeme pod vlastnou parou,” hovorí kapitán.

Andrej Schlapak vysvetlil, že v severných moriach sa často vyskytujú búrky. Počasie je nebezpečné najmä v druhej polovici septembra, keď búrky sprevádza ľad. “Vtedy sa na ľad veľmi tešíme, pretože loď sa v ľade nevalí,” vysvetľuje.

Norilsk Nickel sa najčastejšie plaví do Murmanska a Archangeľska, ale uskutočňujú sa aj plavby do Číny, keďže Severná morská cesta je najkratšou trasou z Európy do Ázie. “V lete sa odtiaľto do Číny dostanete len za dva týždne,” hovorí kapitán. Je jasné, že počas doby ľadovej sa čas cesty predĺži.

Posádka strávi na mori v priemere päť dní a pracuje v dvojmesačných zmenách, pričom sa strieda s ostatnými členmi posádky.

Interiér lode je veľmi priestranný, moderný a svojím spôsobom aj útulný. Nachádza sa tu spoločenská miestnosť s pohovkou, televízorom a stolnotenisovým stolom, malá posilňovňa a sauna.

Hlavné mesto Tajmiru

Na rozdiel od Norilska je Dudinka stará osada. Založil ju v roku 1667 Ivan Sorokin, strelec z obchodného mesta Mangaséja, ako zimovisko, keď sa s malou skupinou mužov vydal vyberať od miestnych obyvateľov jasak alebo dane.

V súčasnosti je Dudinka administratívnym centrom Tajmyrského okresu Dolgano-Nenezkij v Krasnojarskom kraji. Okres je obrovský, jeho rozloha presahuje rozlohu ktorejkoľvek európskej krajiny, ale na polostrove Tajmyr žije len 30 000 ľudí a dve tretiny z nich žijú v Dudinke (Norilsk tvorí samostatný okres). Ďalšie osady sú Čatanga, Dikson a Karaul, ktoré sú od seba vzdialené stovky kilometrov.

Prístav Dudinka v roku 1970, Anatolij Poljakov/TASS

Dudinka nevyzerá ako provinčné mesto. Nachádzajú sa tu obchody, kino, výdajné miesta a dokonca aj ľadová aréna, jediná na svete za polárnym kruhom.

Napriek bohatej histórii sa v meste nenachádzajú žiadne staré domy. Väčšinu štvrtí tvoria sovietske paneláky na koloch, ktoré sú vykopané do večného ľadu. Aby sa obyvateľom počas dlhej zimy zlepšila nálada, budovy sú natreté pestrými farbami.

Dudinka v 70. rokoch 20. storočia, Igor Vinogradov/Sputnik

Okrem Rusov, ktorí tvoria viac ako polovicu obyvateľstva Tajmiru, tu žijú zástupcovia piatich severských národov: Dolganov, Nencov, Nganasanov, Evenkov a Entov. Dudinka vydáva týždenník Taimyr, ktorý uverejňuje správy nielen v ruštine, ale aj v týchto severských jazykoch.

Zdroj: https://de.rbth.com/lifestyle/88578-dudinka-kleinstadt-in-arktis

Zdieľajte na: