Prisťahovalectvo a obyvateľstvo Príprava na krízu Gender politika Klimatická politika Vojna a politika Zdravotná politika Ekonomika História TÝŽDEŇ POD LUPOU Videá správy zo sveta a z Európy pre Čechoslovákov

Prisťahovalectvo a obyvateľstvo Príprava na krízu Gender politika Klimatická politika Vojna a politika Zdravotná politika Ekonomika História TÝŽDEŇ POD LUPOU Videá
správy zo sveta a z Európy pre Čechoslovákov

Klimatickí extrémisti postriekali Stonehenge farbou

jún 19, 2024

APOLLO NEWS, 19.06.2024

Klimatickí extrémisti zo skupiny „Just Stop Oil“ v stredu postriekali farbou jednu z najstarších a najvýznamnejších pamiatok vo Veľkej Británii – kamenný útvar Stonehenge.

„Just stop oil“ útočí na slávny Stonehenge

Monument Stonehenge neďaleko Amesbury v južnom Anglicku bol postavený približne 3000 rokov pred naším letopočtom, v období neolitu. Mystický kamenný útvar prežil tisíce rokov búrok, kríz a vojen, až kým nebol v roku 1986 vyhlásený za svetové dedičstvo. Klimatickým extrémistom z organizácie „Just Stop Oil“ je to však zrejme jedno – v stredu postriekali veľké kamene oranžovou farbou.“

Na videu, ktoré skupina zverejnila na X (predtým Twitter), je vidieť staršieho muža a mladú ženu, ako bežia k pamiatke s hasiacimi prístrojmi a zahalia ju hustou oranžovou hmlou. Turisti sa ešte pokúšajú dvoch členov klimatickej skupiny zastaviť, ale kým sa im podarí vziať im hasiace prístroje, škody sú už dávno napáchané. Najmenej tri z veľkých skál sú pokryté farbou.

Ako informuje Daily Mail, polícia zatkla dvoch členov Just Stop Oil. Dvadsaťjedenročná Niamh Lynchová z Oxfordu a 73-ročný Raman Baidu z Birminghamu si na svoj farebný útok vybrali deň pred letným slnovratom, keď na miesto každoročne prichádzajú tisíce návštevníkov. Stavbu totiž jej tvorcovia navrhli tak, aby sa presne zhodovala s východom slnka v najdlhší deň v roku – slnko vtedy dopadá presne do stredu monumentu.

Kruhový kamenný útvar dodnes obklopuje nespočetné množstvo mýtov, ktorých tvorcovia sú dodnes neznámi – niektorí sa domnievajú, že ho postavili druidi pre svoje keltské rituály, iní považujú stavbu za pohrebisko alebo observatórium. A záhada, ako sa obrovské kamene dostali na toto miesto, nebola nikdy vyriešená. Jediné, čo je jasné, je, že doteraz sa nevyskytol žiadny takýto prípad poškodenia tejto pravdepodobne najznámejšej a najstaršej britskej pamiatky.

Skupina „Just Stop Oil“ tvrdí, že na kampaň bola použitá kukuričná farba – je rozpustná vo vode a zmizla by s najbližším dažďom. To isté však tvrdila aj nemecká skupina „Posledná generácia“, keď farbou zašpinila Brandenburskú bránu v Berlíne. Firma, ktorá mala pamiatku vyčistiť, bola iného názoru. Ani po rozsiahlych čistiacich prácach farba najprv nešla dole – farebné čiastočky prenikli hlboko do pieskovca. Celá operácia nakoniec stála viac ako 100 000 eur.

Konzervatívny politik Nigel Farage, „pán Brexit“, komentoval vandalizmus skupiny „Just Stop Oil“ na X slovami „Títo ľudia by mali ísť do väzenia“. Líder Reformnej strany považoval za alarmujúce, že „mnohí labouristickí poslanci podporujú ciele tejto nebezpečnej organizácie“.

Zdroj: https://apollo-news.net/stonehenge-von-klima-extremisten-mit-farbe-besprueht/

Pin It on Pinterest