Prisťahovalectvo a obyvateľstvo Príprava na krízu Gender politika Klimatická politika Vojna a politika Zdravotná politika Ekonomika História TÝŽDEŇ POD LUPOU Videá správy zo sveta a z Európy

Prisťahovalectvo a obyvateľstvo Príprava na krízu Gender politika Klimatická politika Vojna a politika Zdravotná politika Ekonomika História TÝŽDEŇ POD LUPOU Videá
správy zo sveta a z Európy

NEMECKO: Normalizované vraždy zo cti vo Wormse, Kolíne, Brémach a Solingene

jún 19, 2024

TICHYS EINBLICK

MATTHIAS NIKOLAIDIS
– st, 19. júna 2024

Vytvárajú titulky, ale takmer žiadnu reflexiu. Rozširujú sa vraždy zo cti, ktoré môžu postihnúť ženy aj mužov. Páchatelia zostávajú bez pokánia a vzdorujú nemeckému právnemu systému. Ten istý systém sa však zdá byť vážne rozptýlený. V jednom prípade v Kolíne nad Rýnom sudcovia prehliadli dôležité kritériá trestného činu.

Polícia má službu na brehu Rýna. V okrese Rheindürkheim v Mainzi našla kriminálna polícia telo 15-ročného dievčaťa. Rodičia boli vzatí do väzby pre podozrenie zo zabitia.

Krajinský súd v Kolíne nad Rýnom odsúdil obžalovaného na dvanásť rokov väzenia za neúmyselné zabitie. Trestný čin nebol vraždou, pretože údajne nebol naplnený znak úmyselného zavinenia. To môže každý posúdiť sám, ale sudcovia to z neznámeho dôvodu nezistili. Prípad sa týkal slobodného 34-ročného muža, ktorý žije so svojou matkou v Leverkusene-Rheindorfe. Ako však informoval Focus, moslim mal vzťah s 35-ročnou ženou, ktorá bola zároveň v štvrtom mesiaci tehotenstva.

Keď mu priateľka prostredníctvom chatu oznámila svoju návštevu, počas ktorej chcela povedať aj jeho matke o doteraz tajnom vzťahu a tehotenstve, muž vymyslel plán. Vzal kuchynský nôž so 14-centimetrovou čepeľou a 35-ročnú ženu pred jej domom bodol. Ak to nie je zlý úmysel.
Aké bolo ospravedlnenie súdu, že nerozpoznal túto charakteristiku, a tak z prípadu urobil vraždu s podstatne dlhším trestom? Mysleli si, že si to páchateľ chcel na mieste rozmyslieť? Podľa príbehu sa v dome priateľky okolo 20.30 h strhla hádka a muž vytrhol žene mobilný telefón. Krátko nato v odbočovacom pruhu niekoľkokrát bodol svoju partnerku, najmenej desaťkrát, najmä do brucha. Jej osud a osud dieťaťa bol spečatený. Možno mužovi pripísať, že sa zachoval podľa pravidiel svojej kultúry, hoci už dlhší čas žil v Nemecku? Zdá sa, že ľudia si v centre prípadu pestujú veľký otáznik a nechcú sa naň pozrieť príliš zblízka. To, čo by ste potom videli, by vás mohlo vydesiť.

Podľa policajtov, ktorí sa ponáhľali na miesto činu, páchateľ sedel apaticky na chodníku s prázdnym pohľadom a nepýtal sa na stav ženy, o ktorej zrejme predpokladal, že je mŕtva. „Aj to nás prekvapilo.“ Tvrdil však, že zavraždená žena ho podvádzala. Jeho motívom bola zrejme hrozba straty cti v dôsledku odhalenia mimomanželského pomeru a tehotenstva.

Rodičia sa rozhodnú zavraždiť vlastnú dcéru

Verdikt v procese tzv. vraždy zo cti sa očakáva aj v Brémach. Tu 24-ročný mladík údajne zabil svoju sestru, pretože nesúhlasil s jej životným štýlom. Na súde to otvorene priznal. Dvadsaťtriročný mladík sa vraj stretával s mužmi a niekedy sa v noci nevracal domov. Cieľom tohto činu bolo obnoviť česť rodiny.
V súčasnosti sa v tlači veľa píše o termínoch vraždy zo cti alebo vraždy žien, pričom sa vynakladá veľké úsilie pripísať tieto činy nemenovanému „patriarchátu“, nie konkrétnemu páchateľovi alebo dokonca kolektívu páchateľov, príslušnej konajúcej rodine. Napriek tomu zostávajú činmi jednotlivcov, ktoré majú všetko spoločné s určitou „kultúrou“ v krajine, s praktizovaným islamom alebo s kmeňovými kultúrami, ktoré sa s ním prelínajú. Patriarchát sám o sebe je v týchto trestných činoch nevinne, dôležitá je jeho konkrétna podoba. Odborníci správne poukazujú na to, že obeťami „rodinnej cti“ sa môžu stať aj muži, možno aj v osobitných prípadoch cudzoložstva.

V rokoch 2022 a 2023 sa v Nemecku najmenej 26 ľudí stalo obeťami pokusov o takzvané „vraždy zo cti“ alebo ich dokonalo, uviedol nedávno Welt am Sonntag s odvolaním sa na vyšetrovanie organizácie Terre des Femmes. Dvanásť ľudí bolo zabitých, z toho desať žien. V 14 prípadoch došlo k pokusu o vraždu.

Len minulý víkend sa rodičia afganského dievčaťa z Pirmasensu rozhodli svoju dcéru zabiť. Matka (34) a otec (39) sú teraz vo väzbe v rôznych väzenských zariadeniach. Ani im sa nepáčil životný štýl ich dcéry. Matka sa však v pondelok popoludní dostavila na policajnú stanicu v Pirmasens a obvinila svojho manžela zo zabitia dcéry. Muž bol polícii skutočne známy pre napadnutie a domáce násilie, o čom ako prvý informoval Rheinpfalz.

Keď rodinné tribunály rozhodujú o vraždách

V pondelok večer našli policajti telo 15-ročného dievčaťa na rampe NATO v meste Worms-Rheindürkheim, priamo na brehu Rýna. Vzdialenosť medzi jej domovom a miestom nálezu tela je približne 120 kilometrov. Ako informovali denníky Bild a Junge Freiheit, matka sa počas výsluchu zamotala do protirečení. Vznikol tak dojem, že ide o spoločný zločin.
Pokiaľ ide o Porýnie-Falcko, aj Tagesschau vie o „viacerých vraždách žien“ (tu nie sú celkom v obraze s najnovšou terminológiou). Pod symbolickým obrazom „Ona ho opustí, on ju zabije“. Podľa nej bolo v minulom roku v spolkovej krajine „kvôli pohlaviu“ zabitých 155 žien. Podľa Terre des Femmes sa „vraždy zo cti“ netýkajú len moslimských žien, rovnako ako sa netýkajú len ženských obetí. V mnohých prípadoch však možno skutočne povedať, že ženy zomreli, pretože islam (alebo s ním spojené kmeňové zákony) od nich vyžaduje dodržiavanie určitých pravidiel a v prípade ich nedodržania ukladá trest smrti. Samozrejme, to platí aj pre mužov, najmä ak ide o homosexualitu. Ide teda o rodinné lynčovanie. Museli by sme sa znova pozrieť, či počet dvanástich dokonaných „vrážd zo cti“ (podľa štúdie Terre des Femmes) nie je bližšie k týmto 155 obetiam rodovo špecifického násilia. Hovorkyňa organizácie na ochranu práv žien tiež uviedla: „Smrteľné trestné činy, ktoré sa dostali do povedomia verejnosti, predstavujú len malú časť tohto fenoménu násilia.“

Nepravdivé, prinajmenšom neštátne „zákony“ uvedeného typu existujú aj v iných migrantských komunitách, napríklad medzi jezídmi, ktorí sú na Blízkom východe veľmi prenasledovaní. Dokazuje to nový prípad vo Wuppertale-Solingene. Vo všetkých takýchto prípadoch rodinné tribunály najprv rozhodnú o „treste“ a potom ho nechajú vykonať jednotlivých členov rodiny. Neúcta k miestnemu právnemu systému je zjavná a niekedy presahuje aj do súdnej siene, keď „rodiny“ nechcú akceptovať rozsudok nemeckého súdneho systému.

Zdroj: https://www.tichyseinblick.de/daili-es-sentials/der-normalisierte-ehrenmord/

Pin It on Pinterest