Prisťahovalectvo a obyvateľstvo Príprava na krízu Gender politika Klimatická politika Vojna a politika Zdravotná politika Ekonomika História TÝŽDEŇ POD LUPOU Videá správy zo sveta a z Európy

Prisťahovalectvo a obyvateľstvo Príprava na krízu Gender politika Klimatická politika Vojna a politika Zdravotná politika Ekonomika História TÝŽDEŇ POD LUPOU Videá
správy zo sveta a z Európy

Prečo Nemci umierajú tak skoro? Priemerná dĺžka života sa výrazne znížila

jún 12, 2024

Začiatkom mája zverejnil Spolkový inštitút pre výskum obyvateľstva, skrátene BiB, najnovšie štatistiky o priemernej dĺžke života v rôznych európskych krajinách. Konkrétne priemerná dĺžka života všetkých ľudí žijúcich v Nemecku v roku 2022 bola v čase narodenia len 80,55 roka. Obzvlášť tvrdo sú v tomto prípade zasiahnutí muži, ktorých priemerná dĺžka života je len 78,17 roka. Ženy napokon dosiahnu 82,95 roka. Der Spiegel, ktorý sa zvrhol na ultrapravicovú „útočnú zbraň demokracie“, konštatuje: „Neobčianske osoby nie sú zahrnuté v tabuľke s údajmi pre túto štúdiu“ – a nie je tam ani zmienka o ďalších tisícoch pohlaví, ktoré vraj v tejto krajine ešte stále cválajú. Zaujímalo by ma, aká je ich priemerná dĺžka života? V každom prípade muži aj ženy stratili v porovnaní s rokom 2020 veľa času.

Najvyššia priemerná dĺžka života je v súčasnosti vo Švajčiarsku – 83,53 roka, nasleduje Španielsko – 83,2 roka a Švédsko – 83,05 roka. V Luxembursku, Taliansku, Írsku a Francúzsku môžu občania stále očakávať, že sa v priemere dožijú viac ako 82 rokov. Západoeurópsky priemer je 82,25 roka. Okrem toho ženy vo všetkých analyzovaných krajinách žijú v priemere o 3 až 5 rokov dlhšie ako muži.

Ďalšou negatívnou správou pre Nemcov je skutočnosť, že v porovnaní s rokom 2000 sa rozdiel v priemernej dĺžke života v západnej Európe výrazne zvýšil. V tom čase Nemecko zaostávalo za ostatnými krajinami v priemere len o 0,7 roka, teraz je to už 1,7 roka. Pavel Grigoriev, vedúci skupiny pre výskum úmrtnosti v BiB, hovorí: „Začiatok roku 2000 znamenal prelom v dynamike vývoja úmrtnosti v Nemecku.“

Príčina smrti číslo 1: kardiovaskulárne ochorenia

Jednou z príčin slabých výsledkov Nemcov sú ženy vo veku 75 rokov a viac, ktoré zomierajú častejšie ako ženy v rovnakom veku v iných západoeurópskych krajinách. Na druhej strane nápadne veľa mužov zomiera vo veku 55 až 74 rokov. „Vyššia úmrtnosť na kardiovaskulárne ochorenia“ je tiež znepokojujúca, ako uvádza tím BiB v analýze pre Bundesgesundheitsblatt. Kardiovaskulárne ochorenia sú totiž v Nemecku príčinou smrti číslo jeden, zatiaľ čo vo Francúzsku, Španielsku, Taliansku a Luxembursku je to rakovina.

V Nemecku je preto potrebná lepšia prevencia kardiovaskulárnych ochorení, napríklad vo forme ďalších vzdelávacích kurzov pre lekárov, ale aj viac preventívnych opatrení v súvislosti s konzumáciou tabaku a alkoholu. Aj v stravovaní Nemcov je veľa čo riešiť. Týmto bodom by som sa chcel ďalej venovať podrobnejšie.

Očkovanie korunou

Takzvané koronálne očkovanie už približne tri roky prispieva ku kardiovaskulárnym ochoreniam, t. j. infarktom, mŕtviciam, trombózam a vysokému krvnému tlaku. Ak sa však pozriete na štatistiky o priemernej dĺžke života v rôznych krajinách, zistíte, že existuje len slabá korelácia. Podľa portálu Statista bola miera „aspoň raz očkovaných“ Nemcov na konci roka 2022 77,9 % a miera „plne očkovaných“ 76,3 %. Na druhej strane vo Švajčiarsku, ktorého občania sa dožívajú citeľne vyššieho veku, bolo „aspoň raz“ očkovaných len 70,6 percenta a „plne očkovaných“ 69,6 percenta. V Španielsku, ktorého obyvatelia majú tiež veľmi vysokú priemernú dĺžku života, bolo 87,2 percenta zaočkovaných aspoň raz a 85,9 percenta plne zaočkovaných, zatiaľ čo v „starom“ Švédsku to bolo len 75,5 a 73,7 percenta. Zdá sa teda, že očkovanie má len malý vplyv na priemerný vek pri úmrtí.

Alkohol a fajčenie

Konzumácia alkoholu tiež podporuje kardiovaskulárne ochorenia. V roku 2019 priemerný Nemec vypil 12,2 litra čistého alkoholu, zatiaľ čo priemerný Švajčiar len 10,4 litra. V Španielsku bola spotreba na obyvateľa 10,9 litra, v Luxembursku 11,5 litra a vo Švédsku len 9,3 litra. Taliani spotrebovali ešte menej – len 8 litrov alkoholu na obyvateľa. Súvislosť medzi vysokou spotrebou alkoholu a nízkou priemernou dĺžkou života a naopak teda rozhodne existuje.

Fajčenie tiež podporuje kardiovaskulárne ochorenia. Pohľad na mieru fajčenia v Európe v roku 2020 však neukazuje žiadnu súvislosť medzi priemernou dĺžkou života a podielom fajčiarov na celkovej populácii. Vo Švajčiarsku predstavoval podiel fajčiarov 27,1 % populácie vo veku 15 rokov a viac, v Španielsku 24 % a v Luxembursku, Taliansku a Nemecku to bolo vždy 23 %. Zdá sa, že fajčenie samo o sebe nemá zásadný vplyv na priemernú dĺžku života.

Rizikové faktory: obezita a cukrovka

Obezita je tiež príčinou kardiovaskulárnych ochorení. V roku 2021 malo 52,7 % Nemcov nadváhu alebo dokonca obezitu. Bolo to len 51,3 percenta Švédov, 50,2 percenta Španielov, 48,4 percenta Luxemburčanov, 46,2 percenta Talianov, 45,3 percenta Francúzov a len 41,9 percenta Švajčiarov. Čím ste obéznejší, tým skôr zomriete. Nie je preto prekvapujúce, že v Grécku, krajine s podobne nízkou priemernou dĺžkou života ako Nemecko, má nadváhu až 57,2 percenta všetkých obyvateľov.

Okrem toho cukrovka môže viesť ku kardiovaskulárnym ochoreniam, ktoré majú tiež vplyv na dĺžku života. V Nemecku bolo v roku 2021 6,9 percenta pacientov s cukrovkou vo veku 20 až 79 rokov, zatiaľ čo v Taliansku len 6,4 percenta, vo Švédsku 5 percent a vo Švajčiarsku 4,6 percenta. Obezita je však z hľadiska kratšej dĺžky života významnejšia, keďže celých 10,3 percenta všetkých Španielov vo veku 20 až 79 rokov bolo postihnutých cukrovkou.

Správna výživa je dôležitá

Aké ďalšie faktory môžu byť na vine pomerne krátkej dĺžky života Nemcov? Pravdepodobne horšia strava. Focus napríklad uvádza takzvané modré zóny, kde sa ľudia dožívajú pozoruhodne vysokého veku, ako napríklad Okinawa v Japonsku, Sardínia v Taliansku, Nicoya v Kostarike a Ikaria v Grécku. Ľudia v týchto regiónoch sú vďaka dobrej výžive menej postihnutí kardiovaskulárnymi chorobami, rakovinou a cukrovkou.

Modré zóny

V modrých zónach sa strava vyznačuje množstvom rastlinných potravín, vlákniny, vitamínov, minerálov a antioxidantov. Patrí k nim napríklad fazuľa, ktorá má vysoký obsah vlákniny, bielkovín, vitamínov a mnohých minerálov, a preto znižuje riziko srdcových ochorení. Veľmi zdravý je aj olivový olej, ktorý obsahuje množstvo mononenasýtených mastných kyselín, a preto nielen znižuje hladinu cholesterolu, ale aj zabraňuje srdcovým ochoreniam. Oriešky sú tiež prospešné pre dlhý život, pretože obsahujú veľa zdravých tukov, vlákniny, bielkovín a minerálov. Ak chcete znížiť riziko kardiovaskulárnych ochorení a chronických chorôb, mali by ste jesť veľa mandlí, vlašských orechov a pistácií.

Veľmi zdravá je aj zelenina, najmä brokolica, karfiol a kapusta, pretože sú bohaté na vlákninu, vitamíny a minerály. Mali by ste tiež piť veľa vody, aby ste zabezpečili dobrú hydratáciu a trávenie. Odporúča sa 1,5 až 2 litre denne. Za zdraviu prospešné sa považuje aj červené víno, ale len s mierou. Množstvo antioxidantov v hroznových šupkách pôsobí protizápalovo a znižuje riziko kardiovaskulárnych ochorení.

Osamelosť je v Nemecku veľmi rozšírená

Podiel ľudí žijúcich osamelo je v Nemecku tiež pomerne vysoký. Štúdie ukázali, že osamelí ľudia žijú zvyčajne kratšie. V roku 2022 žilo približne 20 % všetkých Nemcov osamelo, pričom priemer EÚ je len 15,8 %. Vo Francúzsku to bolo 17,7 percenta, v Luxembursku a Švajčiarsku po 17 percent, v Taliansku 16,1 percenta, v Írsku 11,1 percenta a v Španielsku len 10,9 percenta. Len v Dánsku, Švédsku a Fínsku, kde sú ľudia v priemere starší ako v Nemecku, bolo jednočlenných domácností o niečo viac.

Nemci sú chudobnejší

Rozhodujúcim faktorom pri očakávanej dĺžke života by mohlo byť aj relatívne nízke bohatstvo Nemcov, keďže ich priemerný finančný majetok na obyvateľa predstavoval v roku 2022 len 63 540 eur. Priemerný Švajčiar má neuveriteľných 238 780 eur, priemerný Švéd 116 060 eur, v Írsku je to stále 71 360 eur, v Taliansku 69 340 eur a vo Francúzsku 67 500 eur. Španieli majú síce v priemere len niečo vyše 40 000 eur, ale aspoň je tam oveľa lepšie podnebie. Hoci médiá v tejto krajine neustále varujú pred smrťou z tepla, je známe, že želania (z pohľadu mainstreamových médií a politikov) a realita sú dve rozdielne veci. Nielen bohatstvo, ale aj dôchodky sú však v krajinách s vyššou priemernou dĺžkou života výrazne vyššie ako v Nemecku.

Vysoká spotreba liekov

Relatívne časté návštevy lekára u Nemcov môžu mať tiež vplyv na ich krátku priemernú dĺžku života. Áno, čítate správne, pretože bohovia v bielom, ktorí sa majú starať o naše blaho, zvyčajne nie sú práve šetrní, pokiaľ ide o predpisovanie najrôznejších liekov. Ešte v časoch koronavírusu bolo bežnou praxou, že nemálo lekárov zarábalo na očkovaní proti koronavírusu každú chvíľu.

V novembri minulého roka MDR poskytla rozhovor lekárnikovi Friedemannovi Schmidtovi, ktorý upozornil na nebezpečenstvo interakcií pri súčasnom užívaní príliš veľkého počtu liekov: „Mali by ste sa bližšie pozrieť na tri až päť liekov alebo viac. To je hraničná hodnota, pri ktorej sa rozhodnete: Vtedy človek spravidla potrebuje dlhodobé poradenstvo o ich užívaní. Čím viac liekov užívate, tým väčšie je riziko interakcií. To môže napríklad znamenať, že účinné látky sa navzájom neutralizujú. Môže sa však stať aj to, že sa účinok zosilní.“

Tento problém sa týka najmä starších ľudí so štyrmi alebo viacerými základnými ochoreniami súčasne, pretože často užívajú viac ako desať liekov naraz. V prípade takejto nadmernej konzumácie liekov je vhodné poradiť sa s lekárom, pretože 3 až 7 % všetkých hospitalizácií je spôsobených nežiaducimi účinkami liekov.

Záver

Neexistuje jediná príčina nízkej priemernej dĺžky života Nemcov, ale skôr kombinácia mnohých faktorov, t. j. zlá strava, ktorá vedie k obezite, cukrovke a následne kardiovaskulárnym ochoreniam, veľa ľudí trpiacich osamelosťou, podpriemerný blahobyt a predovšetkým nízky dôchodok v starobe, ako aj užívanie príliš veľkého množstva liekov sú veľmi pravdepodobne príčinou skoršieho úmrtia Nemcov.

Zdroj: https://reitschuster.de/post/warum-sterben-die-deutschen-so-frueh/

Pin It on Pinterest