Väčšina Francúzov volila RN – prečo je ľavica stále najsilnejšou silou

júl 9, 2024

Páčil sa vám článok? Prepošlite ho ďalej.

APOLLO NEWS, Max Roland, 9.7.2024

RN Marine Le Penovej sa v parlamentných voľbách vo Francúzsku umiestnila až na treťom mieste. Často sa však prehliada, že pravicová strana získala v súčte výrazne viac hlasov ako všetky ostatné strany. To, že vo výsledkoch napriek tomu dopadla tak zle, je spôsobené francúzskym volebným zákonom.

fotka: Volebná miestnosť vo Francúzsku: Pri bližšom pohľade sa porážka RN ukazuje ako úspech.

Až na treťom mieste: výsledky druhého kola volieb do Národného zhromaždenia zrejme vrátili Národné zhromaždenie späť v jeho úsilí o získanie moci. Zatiaľ čo analytici sa spočiatku obávali, že pravicová strana Marine Le Penovej dosiahne prielom, mnohí politickí odporcovia pravicovej strany oslavovali výsledok volieb ako porážku a “fiasko” RN. Zdá sa však, že im unikol jeden nedostatočne osvetlený aspekt.
V nedeľu a v pondelok všetky nemecké médiá ukázali rozdelenie kresiel v Národnom zhromaždení po voľbách: najviac kresiel získala ľavicová až radikálna ľavicová aliancia NFP so 177 kreslami, za ňou nasledovala Macronova centristická aliancia so 148 kreslami. RN a jej spojenci získali len 142 kresiel. To si však takmer nikto nevšimol: Z hľadiska percentuálneho podielu hlasov je Le Penova strana jasným víťazom volieb a predbehla všetky ostatné.

RN získala 37,1 % hlasov, čím sa stala jasným víťazom. NFP, ktorá voľby vyhrala z hľadiska podielu mandátov, v skutočnosti získala len 26 percent hlasov, čím bola o viac ako 11 percent slabšia. Macronova aliancia strán získala 23,2 percenta hlasov.

Volebný zákon hádzal Le Penovej polená pod nohy

To, že parlament nakoniec vyzerá tak, ako vyzerá, je spôsobené francúzskym volebným zákonom: na rozdiel od Nemecka nemá Francúzsko systém pomerného zastúpenia, ale čisto väčšinový volebný systém. Podľa tohto princípu sa organizujú aj voľby napríklad v USA a vo Veľkej Británii.

Tu platí zásada “víťaz berie všetko”. Kto získa najviac hlasov vo volebnom obvode, ten ho vyhrá – ostatné hlasy sa nezapočítavajú. Takto sa o mandátoch vo volebných obvodoch rozhoduje aj v Nemecku – vo Francúzsku však neexistuje druhé hlasovanie, ktoré by pomohlo lepšie vyjadriť postoj obyvateľstva ako celku.

Dohoda zabránila RN v dosiahnutí prelomu

Macron a ľavicová aliancia vedená extrémistom Jeanom-Lucom Mélenchonom to využili: Po tom, ako RN jasne zvíťazila v prvom kole parlamentných volieb, liberáli a ľavica sa spojili, aby zablokovali cestu pravice k moci.

Oba tábory sa rozhodli stiahnuť svojich kandidátov z pretekov, v ktorých mali len malé šance na víťazstvo. V dôsledku toho v mnohých volebných obvodoch často kandidovali len dvaja kandidáti, zástupca RN proti zástupcovi Renesancie alebo NFP. Vo vyhrotenej kampani proti pravici sa často podarilo zvíťaziť kandidátom proti RN – a mnohí z nich boli zástupcami NFP.

Celkovo však väčšina Francúzov volila pravicu relatívne. To je aspekt, ktorý mnohé nemecké médiá a tí, ktorí oslavujú (údajnú) porážku RN, nedokážu zdôrazniť.

Zdroj: https://apollo-news.net/die-meisten-franzosen-waehlten-rn-warum-die-linken-trotzdem-staerkste-kraft-sind/

Páčil sa vám článok? Prepošlite ho ďalej.