Najvyššie funkcie v EÚ: Von der Leyenová, Costa a Kallas budú nominovaní

27. jún 2024

Páčil sa vám článok? Prepošlite ho ďalej.

EPOCH TIMES, 27.06.2024

fotka: Vor dem Sitz des Europäischen Parlaments in Brüssel.Foto: Michael Kappeler/dpa

Osobnosti: Kto sú Ursula von der Leyenová, možný budúci predseda Rady António Costa a Kaja Kallasová, ktorá sa môže stať komisárkou EÚ pre zahraničné veci?

Spolkový kancelár Olaf Scholz (SPD) očakáva na štvrtkovom summite EÚ dohodu o najvyšších európskych postoch, ako uviedol vo svojom vládnom vyhlásení v Bundestagu Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová môže dúfať, že bude nominovaná na druhé funkčné obdobie

Predsedníčka Komisie: Ursula von der Leyeová

Politička CDU viedla Komisiu EÚ takmer päť rokov V Bruseli je takmer isté, že hlavy štátov a vlád nominujú 65-ročnú predsedníčku na druhé funkčné obdobie. Európska ľudová strana (EPP) vedená CDU a CSU sa stala najsilnejšou silou v európskych voľbách, pričom von der Leyenová bola hlavnou kandidátkou EPP, sociálni demokrati a liberáli sa v utorok vopred dohodli na personálnom balíku

Vo svojom prvom funkčnom období pôsobila von der Leyenová ako krízová manažérka: najprv počas pandémie koronavírusu, potom počas vojny na Ukrajine Ako hlavný projekt presadzovala balík na ochranu klímy “Green Deal”, pomocou ktorého chce z Európy do roku 2050 urobiť prvý klimaticky neutrálny kontinent na svete. Pod tlakom protestov poľnohospodárov však nedávno urobila niekoľko ústupkov.

V Nemecku bola matka siedmich detí pred odchodom do Bruselu spolkovou ministerkou pre rodinné záležitosti, prácu a obranu. Prekvapenie prišlo po voľbách do Európskeho parlamentu v roku 2019: francúzsky prezident Emmanuel Macron s pomocou kancelárky Angely Merkelovej (CDU) vymenoval von der Leyenovú za novú šéfku Komisie.

Európska komisia s viac ako 30 000 úradníkmi je najmocnejším orgánom v Európe a navrhuje zákony. Monitoruje tiež dodržiavanie zásad právneho štátu a rozpočtových pravidiel a môže ukladať sankcie za porušenie pravidiel hospodárskej súťaže globálnym korporáciám, ako sú Google a Microsoft. Von der Leyenová si zriadila vlastný obytný priestor na 13. poschodí budovy Komisie.

Predseda Rady: António Costa

Belgičana Charlesa Michela nahradí bývalý portugalský predseda vlády António Costa. Sociálny demokrat odstúpil v novembri z dôvodu obvinení z korupcie, ktoré odmieta.

Costa sa označuje za pragmatického muža kompromisu; jeho koníčkom je hranie puzzle. To by mu mohlo pomôcť vo funkcii predsedu Rady. Predsedá samitom hláv štátov a predsedov vlád EÚ a je sprostredkovateľom v konfliktoch.

Jeho funkčné obdobie trvá dva a pol roka a môže sa predĺžiť na päť rokov, ako to bolo zvykom v minulosti. Costa sa narodil 17. júla 1961, zastával rôzne vládne funkcie v Portugalsku a krátko pôsobil v Európskom parlamente, kým sa v roku 2015 stal na približne osem rokov predsedom vlády.

Komisárka pre zahraničné veci: Kaja Kallasová

Josepa Borrella zo Španielska vystrieda estónska šéfka vlády Kaja Kallasová. Táto 47-ročná liberálna politička je jedinou východoeurópankou v tejto zostave.

V EÚ bojuje za tvrdý postoj voči ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi a dôrazne podporuje Ukrajinu. V skutočnosti sa chcela stať generálnou tajomníčkou NATO, ale považovali ju na to za príliš otvorenú. V blízkovýchodnom konflikte zastáva vyváženejší postoj ako Borrell, ktorý je považovaný za blízkeho Palestínčanom.
Kallasová je vo svojej vlasti považovaná za “železnú lady”, aj keď s bývalou britskou premiérkou Margaret Thatcherovou má len málo spoločného. Dcéra bývalého komisára EÚ a estónskeho premiéra Siima Kallasa sa narodila 18. júna 1977, keď bola jej krajina ešte súčasťou Sovietskeho zväzu.
Po získaní nezávislosti v roku 1991 vyštudovala právo, neskôr sa stala poslankyňou národného aj európskeho parlamentu a v roku 2021 sa stala prvou ženou na čele estónskej vlády.
EÚ nemá skutočného ministra zahraničných vecí, pretože členské štáty považujú diplomaciu za prevažne národnú úlohu. Namiesto toho už približne 15 rokov existuje “vysoký predstaviteľ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku”. Vedie Európsku službu pre vonkajšiu činnosť (ESVČ), ktorá má približne 4 500 zamestnancov, a je tiež členom Komisie EÚ.

Zdroj: https://www.epochtimes.de/politik/ausland/eu-spitzenposten-von-der-leyen-costa-und-kallas-vor-nominierung-a4759472.html

Páčil sa vám článok? Prepošlite ho ďalej.