Kde Faeserovej úrad dáva migrantom rady proti deportáciám

13. sep 2024

Páčil sa vám článok? Prepošlite ho ďalej.

Tichys Einblick, Matthias Nikolaidis, 12.09.2024

obrázek: Nancy Faeserová a Reem Alabali-Radovan (obe SPD)

Ak sa niekde dá hovoriť o plytvaní peniazmi daňových poplatníkov, tak je to práve tu. Ministerstvo vnútra a jeho splnomocnenec pre integráciu prevzali financovanie webovej stránky, ktorá migrantom, ktorým hrozí deportácia, radí, kde sa oplatí brániť hrozbe deportácie.

Takúto scénu si viete predstaviť, aj keď je v súčasnosti skôr ojedinelá: Deportačný útek niekam. Federálni policajti vedú legálne odmietnutých žiadateľov o azyl, ktorých už netolerujú, do lietadla. Možno sú niektorí z nich aj odsúdení zločinci. Krátko nato policajti opustia kabínu. Dvere sa zatvoria. Nastala tá správna chvíľa. Teraz sa migrantom povie, aby vyskočili, „išli rovno k pilotom“ a trvali na rozhovore. „Vysvetlite, že nechcete letieť a že by nemali vykonávať prepravu. Ak si piloti aj tak budú chcieť vynútiť prepravu, pohrozte im sťažnosťou.“
Mohli by ste tiež vysvetliť, že „združenia pilotov radia pilotom, aby odmietli takéto vynútené prepravy“ – myslí sa tým združenie pilotov Cockpit, ktoré údajne upozorňuje, že takéto lety sa musia vykonávať „dobrovoľne“. V opačnom prípade by mohol byť pilot zažalovaný. Teraz už nie je vylúčené, že nemecký právny systém bude robiť aj takéto kaprie. A zainteresované strany ich prirodzene rady využívajú.
Pokračuje to takto: „Jasne vysvetlite, že nelietate dobrovoľne a v prípade potreby sa budete brániť. (…) Mali by ste zdôrazniť, že táto nútená preprava vám neumožní bezpečný let a v žiadnom prípade by ste si nemali sadnúť a zapnúť si bezpečnostný pás, ale zostať stáť.“ Hovorí sa, že každý pilot by sa v dôsledku toho takmer určite vzdal.

Stránka s radami v deviatich jazykoch

Vysvetľuje to slabé výsledky federálnej a štátnej vlády v oblasti deportácií? Možno. Návod na konanie pochádza z „Infoblattu: Abschiebung verhindern“ (Informačný list: Zabrániť deportácii) od skupiny proti deportácii, ktorá je podľa Junger Freiheit napojená na radikálnu ľavicovú scénu vo Frankfurte. A projekt, ktorý podľa teraz potvrdených informácií oficiálne spolufinancuje aj nemecká vláda, sa tiež odvoláva na túto veľmi zvláštnu webovú stránku. Ide o takzvanú „Príručku Nemecko“: Nemecko, ktoré má takpovediac do vrecka príručku vedomostí o migračnom práve pre novoprichádzajúcich.

Webová stránka obsahuje množstvo užitočných informácií. Je užitočná najmä pre migrantov, ktorí navštívia Nemecko a chcú využiť tunajšiu ponuku služieb. Patrí sem napríklad nový zákon o naturalizácii alebo takzvaná „zmena dráhy“ migranta, od humanitárnej „ochrany“, prostredníctvom ktorej bol prijatý, k inému účelu pobytu, ako aj informácie o tom, čo možno urobiť, ak bola žiadosť o azyl zamietnutá. Môžu podať sťažnosť, a tým dosiahnuť odklad svojho vyhostenia. Môžu podať rôzne následné alebo sťažené žiadosti, požiadať o tolerovaný pobyt alebo cirkevný azyl. Dokonca aj toto zhrnutie pripomínajúce príručku je pre zamietnutého žiadateľa o azyl veľmi priaznivé a prakticky ho nabáda, aby plne využil svoje práva.
Už dlho je známe, že tieto práva, ktoré Nemecko priznáva, sa využívajú vo veľmi veľkej miere. V neposlednom rade sa na ponuku svojich služieb v tejto oblasti špecializujú „pomocné vládne organizácie“ (MVO) a advokátske kancelárie. Okrem nemeckej verzie je webová stránka k dispozícii aj v arabčine, angličtine, francúzštine, paštúnčine, perzštine, ruštine, turečtine a ukrajinčine.

Ministerstvo vnútra odporúča

Najväčší rozruch vyvolala príručka proti deportáciám na webovej stránke financovanej spolkovou vládou a EÚ. V odpovedi na otázku „Čo môžem robiť, ak som deportovaný?“ sa uvádza: „Zavolajte do advokátskej kancelárie a informujte poradenské centrum alebo iniciatívu.“ Informácie o tom, kde takéto centrá nájsť, sú prepojené. Migranti, ktorí majú byť deportovaní, by mali vyhľadať právnu radu a požiadať o pomoc susedov alebo personál ubytovacích zariadení. „Aby vám susedia alebo ubytovací personál mohli pomôcť, musíte im vystaviť plnú moc, ktorou môžu za vás poveriť advokátsku kanceláriu alebo vo vašom mene podať na správnom súde naliehavú žiadosť o dočasné zastavenie deportácie.“

Už predtým sa povrávalo, že táto webová stránka je pravdepodobne oficiálnym projektom nemeckej vlády. Koniec koncov, odkaz na oficiálne financovanie zo strany ministerstva vnútra a jeho splnomocnenca pre integráciu sa nachádza aj na samotnej webovej stránke. Spolková vláda teraz v odpovedi nezaradenej poslankyni Joane Cotarovej financovanie priznala. Desať percent zrejme pochádza zo samotného spolkového rozpočtu, zvyšné prostriedky pochádzajú z Azylového, migračného a integračného fondu EÚ (AMIF), ktorý sa na webovej stránke objavuje s poznámkou „spolufinancované“, ale všetky tieto prostriedky pravdepodobne poskytlo spolkové ministerstvo vnútra pod vedením SPD a jeho komisárka pre migráciu, utečencov a integráciu Reem Alabali-Radovanová (SPD). Projekt zrejme realizovala skupina „New German Media Makers“ – skupina novinárov zameraná na rozmanitosť, ktorú kedysi viedol Ferda Ataman, v súčasnosti splnomocnenec spolkovej vlády pre boj proti diskriminácii. Zdá sa, že táto spolková vláda tento projekt plne podporuje.

Útočník zo Solingenu tiež využil takúto medzeru

Internetová stránka organizácie proti deportáciám, ktorá pôsobí pod heslom „Zastavte deportácie. Právo na pobyt pre všetkých“. Spolupracuje aj s takzvanou organizáciou „monitorujúcou deportácie“, ktorú na nemeckých letiskách zrejme väčšinou vedú členovia Diakonie a Caritas a ktorá dohliada na „porušovanie predpisov zo strany spolkovej polície“. V citovanom informačnom liste táto organizácia odporúča, aby sa deportovaní cudzinci v lietadle vrhli na zem, hlasno kričali alebo sa vyhrážali pilotom sťažnosťou, ak vykonajú deportačný let. Ide prinajmenšom o originálne chápanie „integrácie“, čo dokazuje aj odkazovaná stránka príručky.
Podrobné informácie sú uvedené aj o tzv. dublinských deportáciách v rámci Európskej únie. Tu existuje „lehota na presun (zvyčajne 6 mesiacov)“, vďaka ktorej sa „odpor voči dublinským deportáciám obzvlášť odporúča“. Po uplynutí tohto šesťmesačného obdobia sa povinnosť posudzovať žiadosti o azyl presúva na Nemecko. Túto medzeru v zákone využil aj útočník zo Solingenu, ktorý mal byť deportovaný do Bulharska a namiesto toho zavraždil troch Nemcov na mestskom festivale a zranil ďalších päť ľudí z radikálneho islamského motívu.
Na konci stránky príručky Handbook Germany sa nachádza špeciálna informácia, ktorá sa bude páčiť každému deportovanému: „Upozornenie: Ak budete deportovaní a nebudete mať pri sebe žiadnu hotovosť, polícia vám bude musieť dať nejakú hotovosť.“ Množstvo „trochu“ je samozrejme otvorené interpretácii. Ale málokto by si pomyslel, že to môže znamenať až 1000 eur v hotovosti.

Zdroj: https://www.tichyseinblick.de/daili-es-sentials/bundesinnenministerium-handbook/

Portál WWW.CHCEMESLOBODU.SK se zobrazuje bez obtěžující a automatické reklamy uvnitř článků, která někdy znesnadňuje čtení. Pokud to oceníte, budeme vám vděčni za podporu našeho projektu. Podrobnosti o příspěvcích naleznete zde.

Páčil sa vám článok? Prepošlite ho ďalej.