APOLLO NEWS, Wim Lukowsky, 17.09.2024
Je to najväčší televízny hlad: nový program ARD „The 100“. Háčikom alebo podvodom sa postulujú protifederálne naratívy, až kým sa aj posledný človek nepresvedčí o nepriateľstve strany voči demokracii.
So spoločenským tlakom, ktorý sa skrýva za kultúrou diskusie a slobodou prejavu, sa objavuje „The 100“ – ako sa nazýva nový program ARD pre konečnú indoktrináciu. Program mal vlastne odpovedať na otázku „Je AfD skutočne problém?“ medzi dvoma protipólmi. Odpoveď však nakoniec neprišla od 100 účastníkov, ktorých ARD hnala jedným smerom, ale od samotných moderátorov. A urobili tak pôsobivým a desivo podprahovým spôsobom ( informovaliApollo News ).
Zatiaľ čo moderátorka Anna Plankenová obhajovala AfD ako demokratickú stranu, Tobias Krell sa ujal úlohy spoilera – a nakoniec sa stal tým, kto zmenil hru. Použitá rétorika namierená proti AfD zatienila Plankenovej uchádzajúce vykreslenie AfD ako strany, ktorá slúži potrebám obyvateľstva. Hoci túto pozíciu solídne obhajoval viac ako 60 minút, Krellova prezentácia o nepopulárnej strane sa na konci zasekla.
Niektorí účastníci mali zrejme rovnaký pocit: Na začiatku programu 63 účastníkov problematizovalo stranu, 37 s týmto vykreslením nesúhlasilo. O hodinu neskôr sa tento pomer zmenil: Len 28 účastníkov stále nevidelo v AfD žiadny problém, štyria sa zdržali hlasovania a 68 sa postavilo na stranu Krella. Ako sa to mohlo stať?
Spôsob, akým ARD zorganizovala program, hraničil s princípom hry o prežitie – „Jedz, alebo zomri“, mohlo byť mottom. Nebolo to zrejmé na prvý pohľad, ale ukázalo sa to vďaka zapojeniu účastníkov do tvorby téz. Za vyzdvihnutie stoja ankety pripomínajúce kvíz, ktoré Krell zorganizoval na podporu svojich bodov.
„Kto môže za klimatické zmeny?“ pýtal sa moderátor s plnou vážnosťou. Na druhej strane možné odpovede vyzneli infantilne. Účastníci si mohli vybrať medzi ľuďmi, Slnkom a Mesiacom. Každý, kto by si vybral jedno z týchto dvoch nebeských telies, by zo seba pred kamerou urobil hlupáka. Na jednej strane ani jedna z týchto dvoch odpovedí nezodpovedala spoločnému rozprávaniu a na druhej strane by dotyčný nemal možnosť dokázať svoj vlastný názor.
Inými slovami, infantilizáciou otázky sa vytvoril sociálny tlak, ktorý nakoniec viedol k tomu, že účastníci si uvedomili, že za zmenu klímy môže človek. A pre prípad, že by s tým nesúhlasilo viac ľudí, ARD urobila aj opatrenia: výsledok hlasovania, ktorý sa dal pochopiť len zdvihnutím ruky, sa neukázal. Počas hlasovania sa ukázali len detailné zábery niektorých účastníkov, ktorí si vybrali prvú možnosť odpovede.
Nasledoval trochu z kontextu vytrhnutý úryvok z rozhovoru političky AfD Beatrix von Storchovej, v ktorom obviňuje Slnko z otepľovania oceánov. Hoci von Storchová možno použila toto zveličenie ako štylistický prostriedok na zdôraznenie toho, že človek nie je jediný, kto ovplyvňuje klímu, tento postoj mal posilniť údajne protivedecký postoj AfD.
AfD „niečím takýmto útočí na naše chápanie pravdy a vedy“, vysvetlil Krell. Nemýli sa – pretože „naše chápanie“ sa vzťahuje na masy presadzujúce naratív. Každý, kto takéto naratívy spochybňuje, sa preto javí ako nepriateľ pravdy.
Portál WWW.CHCEMESLOBODU.SK se zobrazuje bez obtěžující a automatické reklamy uvnitř článků, která někdy znesnadňuje čtení. Pokud to oceníte, budeme vám vděčni za podporu našeho projektu. Podrobnosti o příspěvcích naleznete zde.