„Pohreb nemeckého hospodárstva je v plnom prúde“

4. nov 2024

Páčil sa vám článok? Prepošlite ho ďalej.

Kríza VW sa v Rusku dostáva na titulné stránky novín, ale je to len jeden zo symptómov stavu nemeckého hospodárstva pod vedením súčasnej vlády a jej zelenej politiky. Ruská televízia našla pre túto situáciu jasné slová.

Anti-Spiegel.ru, 04.11.2024

Tohtotýždňová reportáž spravodajcu z Nemecka pre týždenný prehľad správ ruskej televízie bola pre mňa opäť vrcholom programu, pretože reálne ukazuje situáciu v Nemecku, zatiaľ čo nemecké médiá a politici stále rozprávajú rozprávku o tom, že prechod na zelenú energiu čoskoro prinesie spásu tvárou v tvár hospodárskej kríze a deindustrializácii v Nemecku. Pravda je taká, že prechod na zelenú energiu je spolu so sankciami voči Rusku príčinou biedy Nemecka.

Aby som ukázal, ako sa na situáciu v Nemecku pozerajú ľudia mimo západnej mediálnej bubliny, preložil som tento týždeň opäť jeho správu.

Začiatok prekladu:

Volkswagen zatvára továrne, Siemens nebude investovať v Nemecku

Pohreb nemeckého hospodárstva je medzitým v plnom prúde. Volkswagen, pýcha nemeckého automobilového priemyslu, sa na zasadnutí správnej rady rozhodol zatvoriť tri závody, prepustiť tisíce zamestnancov a znížiť platy zvyšným pracovníkom. V stredu 30. októbra tabakový gigant Philip Morris oznámil, že na budúci rok zatvorí svoje závody v Berlíne a Drážďanoch. A nedávno hovorca spoločnosti Siemens na pojednávaní v Bundestagu povedal, že investovať do nemeckého hospodárstva je zbytočné.

Náš korešpondent prináša reportáže z Nemecka.

„Keď Volkswagen zakašle, Dolné Sasko dostane chrípku,“ vtipkuje nemecká televízia Erste Deutsches Fernsehen v narážke na skutočnosť, že mnohé spoločnosti koncernu sídlia práve v tejto spolkovej krajine. Niekto však namiesto Dolného Saska hovorí o celom Nemecku, a ak počúvate jednotlivých odborníkov, nejde o chrípku, ale o niečo absolútne nevyliečiteľné.

„Naše náklady na energie sú príliš vysoké. Naše byrokratické náklady sú príliš vysoké. Naše náklady na pracovnú silu sú príliš vysoké. Máme ceny energií, ktoré sú trikrát vyššie ako v USA,“ povedala Hildegard Müllerová, šéfka nemeckého združenia automobilového priemyslu, v jednej nemeckej diskusnej relácii.

Volkswagen po prvýkrát vo svojej 87-ročnej histórii plánuje zatvoriť závody namiesto toho, aby ich otváral. Rozhodnutie zatvoriť tri výrobné závody v Nemecku a závod Audi v Belgicku, ktorý tiež vlastní VW, spája vedenie koncernu s potrebou znížiť náklady o 4 miliardy eur ročne. Táto suma však s najväčšou pravdepodobnosťou nie je konečná, pretože situácia sa zhoršuje. Na konci tretieho štvrťroka klesol zisk koncernu o katastrofálnych 64 percent, takže okrem zatvárania závodov, ktoré hrozí, že tisíce ľudí sa ocitnú v nezamestnanosti, bude protikrízové opatrenia sprevádzať aj 10-percentné zníženie miezd pre tých, ktorí nebudú prepustení.

Daniela Cavallo, predsedníčka odborovej organizácie vo Volkswagene, na stretnutí povedala: „Vedenie distribuuje letáky v továrni a na internete. Citujem: „Musíme zvýšiť produktivitu, znížiť náklady a rovnomerne rozložiť ekonomické bremeno. Pre takéto výzvy voči vlastným zamestnancom môžeme nájsť len dve slová: hanebné a poburujúce.“

Mzdy by sa nemali znižovať, ale zvyšovať. V súčasnej situácii zamestnávatelia nebudú schopní splniť túto požiadavku priemyselných zväzov, takže hrozí séria výstražných štrajkov. Títo ľudia sú zvyknutí žiť dobre, majú vysoké mzdy, zdravotnú starostlivosť, sociálny balíček a rámcovú dohodu, ktorá im zaručuje ochranu pred prepúšťaním až do jej vypršania v roku 2029. A zaslúžia si to, pretože vyrobili pravdepodobne najlepšie autá na svete. A svoju prácu si nijako nezhoršili. Čo sa teda stalo?

„Postoj kancelárky k tejto otázke je jasný: nesprávne rozhodnutia vedenia podniku v minulosti nesmú ísť na úkor zamestnancov,“ zdôraznil zástupca hovorcu vlády Wolfgang Büchner.

Chybné rozhodnutia vedenia spoločnosti. Vedeniu nemeckých automobiliek sa často vyčíta, že zaspalo vstup čínskych konkurentov na trh a nebolo pripravené ponúknuť kupujúcim cenovo dostupné elektromobily. Teraz sa aktívne cituje Robert Habeck, ktorý, ako sa ukazuje, varoval šéfov VW už v roku 2019, teda v čase, keď ešte nebol nemeckým ministrom hospodárstva. Alebo ktorý im pohrozil: „Ak do roku 2025 neponúknete elektromobil za menej ako 20 000 eur, na trhu zlyháte.“

To sa nepodarilo. Ponuka elektromobilov Volkswagenu sa začína od 30 000 eur, ponuka BMW od 40 000 eur. Továreň v Bruseli, kde sa montoval Audi Q8 e-tron, sa zatvára kvôli vysokým cenám modelu. A je nepravdepodobné, že by nové vývozné clá na čínske elektromobily vo výške až 45 %, ktoré čoskoro začnú platiť v EÚ, niečo zmenili.

Európa vstupuje do obchodnej vojny s Čínou, hoci nemá žiadnu konkurenčnú výhodu a je do veľkej miery závislá od čínskych surovín a komponentov. Inými slovami to znamená, že európske elektromobily sa nestanú dostupnejšími.

Aj automobilový expert Stefan Bratzel sa vyjadril jasne: „Prechod na elektromobily bude mať v dlhodobom horizonte za následok stratu približne 20 % pracovných miest v priemysle. To je už teraz jasné.“

Kolektívne obviňovanie vedenia podnikov je pre politikov veľmi pohodlné, ale teraz je obdobie, keď politika mimoriadne jasne formuje hospodárske podmienky. Odklon od jadrovej energie a ešte viac od lacnej energie z Ruska spôsobili, že výroba zložitých strojov v Nemecku je príliš drahá. Ani kvalita už nepomáha. Zároveň šialené zavádzanie zeleného programu – Habeck a spol. sa chopili moci v roku 2021 – zvýšilo ceny automobilov so spaľovacími motormi prostredníctvom nových odvodov, daní a noriem na emisie CO

Spolkový minister financií Lindner tento týždeň jasne pomenoval problém: „Ideme vlastnou špeciálnou klimatickou a energetickou cestou, ktorá príliš rýchlo obmedzuje náš hospodársky potenciál.“

Tlak lídra FDP na svojho zeleného koaličného partnera znamená ďalšiu fázu krízy: chýba konsenzus nielen medzi odbormi a zamestnávateľmi, zamestnávateľmi a vládou, ale aj v samotnej koalícii. Na semafore blikajú všetky svetlá naraz, ale nikto sa nikam neposúva.

Die Welt píše: „Olaf Scholz demontoval svoju vlastnú vládu. Najprv nepozval svojich najdôležitejších ministrov – hospodárstva a financií – na takzvaný hospodársky summit a na druhý deň neurobil ani jeden pokus, aby túto roztrieštenú štruktúru spojil.“

V utorok sa kancelárka stretla s vedením automobiliek. O výsledku mlčí, ale dohodli sa, že sa opäť stretnú 15. novembra. Scholz ani na toto stretnutie nepozval svojich zodpovedných ministrov. Médiá píšu, že kancelár chcel postaviť do pozoru ministrov hospodárstva a financií, ktorí si dovolili zverejniť svoje protikrízové programy – v podstate stranícke programy, a akosi aj volebné programy – bez konzultácie s ním. Možno však kancelár nechce ani verejný spor medzi Lindnerom a Habeckom. A na spor má dôvod.

Lindner napríklad povedal: „Za úder som označil to, že minister hospodárstva zverejnil dokument, podľa ktorého presadzuje úplne inú hospodársku a finančnú politiku. Dokument, o ktorom som nevedel. Neplačem do vankúša, keď minister hospodárstva verejne prezentuje svoje predstavy, ale zdôraznil jednu vec: v súčasnosti neexistuje jasná línia vlády v hlavných hospodárskych otázkach.“

Zelení navrhujú zadlžovanie, zaplavenie ekonomiky peniazmi a lákanie investorov daňovými úľavami, zatiaľ čo FDP navrhuje pravý opak: šetrenie, zrušenie klimatického programu a nulovú pomoc pre utečencov. Ide o dva úplne sa vylučujúce prístupy a sociálni demokrati, ktorých zastupuje kancelárka, sa musia rozhodnúť. Zrejme chcú sformulovať niečo uprostred, hoci polovičaté opatrenia nemôžu priniesť výsledky.

Carsten Linnemann, generálny tajomník CDU, to opísal takto: „Všetko mi to pripomína futbalový zápas: mužstvo zaostáva, nemá už žiadne šance, ale musí to dotiahnuť do konca. Chaos. V Nemecku je skutočný politický chaos, ale my potrebujeme stabilitu.“

Scholzova vláda ešte ako-tak existuje, ale už nie je, rovnako ako zrejme neexistuje riešenie problémov nemeckého automobilového priemyslu a priemyslu ako celku. Podľa všetkých ukazovateľov nie je konkurencieschopný.

Siemens sa vzdal Nemecka bez toho, aby sa za to hanbil. Je to beznádejné, ako povedal Christian Kaeser, vedúci daňového oddelenia spoločnosti Siemens, na vypočutí v Bundestagu: „Naozaj nič nehovorí v prospech investovania v Nemecku. Preto sme v poslednom čase investovali najmä v zahraničí.“

V roku 2011 bol Opel, ktorý vtedy vlastnila americká spoločnosť General Motors, približne v rovnakej situácii ako dnes VW. Bola tu kríza predaja a klesajúca ziskovosť. Vtedy však Nemecko malo peniaze na pomoc domácej automobilke, existovali investori ochotní odkúpiť Opel späť a predovšetkým sa rýchlo zotavoval trh, čo malo priaznivý vplyv na osud spoločnosti. Je zrejmé, že vedenie a zamestnanci Volkswagenu sa teraz nemôžu spoliehať na takéto šťastie.

Deindustrializácia Nemecka doteraz prebiehala v utajení. Áno, zatvárajú sa továrne a zahraničné spoločnosti odchádzajú, ale pre národný kapitál je to zjavnejšie v odmietaní nových investícií do vlastného podnikania v krajine. Ak však všetko pôjde podľa najhoršieho scenára pre najväčšiu nemeckú automobilku, t. j. optimalizácia výroby prostredníctvom hromadného prepúšťania, celý proces deindustrializácie môže nadobudnúť zjavnejšie a dramatickejšie podoby.

Koniec prekladu

Zdroj: https://anti-spiegel.ru/2024/das-begraebnis-der-deutschen-wirtschaft-ist-in-vollem-gange/

Portál WWW.CHCEMESLOBODU.SK se zobrazuje bez obtěžující a automatické reklamy uvnitř článků, která někdy znesnadňuje čtení. Pokud to oceníte, budeme vám vděčni za podporu našeho projektu. Podrobnosti o příspěvcích naleznete zde.

Našu prácu môžete teraz podporiť aj nákupom prostredníctvom webovej stránky jednej z našich partnerských spoločností. Váš nákup vás nebude stáť ani cent navyše a pomôže nám pokračovať v našej práci. Týmto odkazom sa dostanete do našich partnerských internetových obchodov https://www.clenskevyhody.sk/podpora/zdenek/
Prostredníctvom tohto odkazu si môžete uzatvoriť aj veľmi výhodné poistenie pre vaše auto PZP!
DÔLEŽITÉ! PROSÍM, POVOĽTE VŠETKY COOKIES!
Prajeme vám príjemné nakupovanie! 🙂

Páčil sa vám článok? Prepošlite ho ďalej.