slashgear.com, NATHAN P. GIBSON
Technológie dominujú nášmu každodennému životu a zariadenia ako smartfóny, počítače a televízory zohrávajú významnú úlohu v spôsobe, akým ľudia pracujú, odpočívajú a hrajú sa. Preto by nemalo byť veľkým prekvapením, že mnohé z najväčších spoločností na svete sú technologické spoločnosti. Hoci existujú niektoré významné výnimky – napríklad štátna ropná a plynárenská spoločnosť Saudi Aramco a nákupný gigant Walmart – väčšina najväčších spoločností na svete sa tak či onak zameriava na technológie.
Spoločnosti ako Apple, Microsoft, Nvidia, Amazon a Alphabet majú hodnotu biliónov dolárov a vďaka nim sa slávni podnikatelia ako Bill Gates, Elon Musk a Mark Zuckerberg zaradili medzi najbohatších ľudí, ktorí kedy žili. Hoci sú tieto známe mená často tvárou týchto technologických spoločností, pravdou je, že väčšina z nich má prekvapivo rôznorodých vlastníkov, ktorí sa skladajú z jednotlivcov a investičných spoločností.
V tomto článku sa pozrieme na to, kto v skutočnosti vlastní najväčšie technologické spoločnosti na svete a koľko akcií vlastne vlastní.
Alphabet Inc.

Alphabet Inc. je názov spoločnosti, ktorá bola kedysi známa len ako Google. Tento nadnárodný konglomerát má sídlo v Kalifornii a je jednou z najväčších technologických spoločností na svete. Spoločnosť Google bola v roku 2015 reštrukturalizovaná, pričom Alphabet sa stal materskou spoločnosťou spoločnosti Google a niekoľkých ďalších dcérskych spoločností, ktoré kedysi patrili pod Google. Cieľom bolo v konečnom dôsledku pomôcť oddeliť projekty a spoločnosti, ktoré spolu nesúviseli, čo umožnilo spoločnosti Google fungovať ako štíhlejšia a sústredenejšia značka. Najväčším zdrojom príjmov spoločnosti Alphabet sú však zďaleka jej produkty a služby Google.
Akcie spoločnosti Alphabet sú rozdelené na tri rôzne typy. Akcie triedy A sú verejne obchodovateľné a väčšinou ich vlastnia inštitucionálni investori. Patria medzi nich spoločnosti zaoberajúce sa správou investícií, ako napríklad Vanguard Group a BlackRock, ktoré spoločne vlastnia približne 15 % akcií triedy A a približne 13 % akcií triedy C. Medzi hlavných individuálnych akcionárov patria spoluzakladatelia spoločnosti Google Larry Page a Sergey Brin. Každý z nich kontroluje viac ako 40 % akcií triedy B, pričom rizikový kapitalista L. John Doerr vlastní niečo vyše 2 % akcií triedy B. Vďaka tomu sa Page a Brin stali jednými z najbohatších jednotlivcov na svete, pričom každý z nich má majetok v hodnote približne 150 miliárd USD.
Amazon

Amazon je ďalšou z piatich veľkých technologických spoločností so sídlom v Spojených štátoch. Amazon pôvodne začínal ako internetový obchod, v posledných rokoch sa však spoločnosť diverzifikovala a pôsobí aj v mnohých iných oblastiach mimo elektronického obchodu. Patrí sem cloud computing s Amazon Web Services, samojazdiace autá pod dcérskou spoločnosťou Zoox a streamovanie vďaka Prime Video. To umožnilo spoločnosti rásť do takej miery, že jej príjmy v súčasnosti presahujú 500 miliárd dolárov, a to najmä vďaka príjmom z reklamy a predaja cloud computingu.
Spoločnosť Amazon vstúpila na burzu prostredníctvom IPO v roku 1997 a odvtedy zostala vo verejnom vlastníctve. Zakladateľ Jeff Bezos zostáva najväčším individuálnym akcionárom s približne miliardou akcií, čo mu umožnilo dosiahnuť čistý majetok presahujúci 200 miliárd USD. Ďalším najväčším akcionárom je Andrew Jassy s niečo viac ako 2 miliónmi akcií. Ako je to bežné v prípade veľkých verejných spoločností, významnými inštitucionálnymi držiteľmi sú spoločnosti ako Vanguard, BlackRock a State Street, ktoré vlastnia približne 20 % všetkých akcií spoločnosti Amazon.
Apple

Apple už niekoľko rokov priamo súperí so spoločnosťou Microsoft o titul najhodnotnejšej spoločnosti na svete. Apple sa stal prvou spoločnosťou, ktorá dosiahla trhovú kapitalizáciu 1 bilión dolárov a jeho hodnota sa dnes odhaduje na viac ako 3 bilióny dolárov. Hoci spoločnosť začala ako výrobca počítačov, za posledné dve desaťročia sa rozšírila a vyrába širokú škálu ďalších zariadení a ponúka aj služby ako Apple Music a Apple TV+. Prevažná väčšina jej príjmov však pochádza z vysoko ziskových smartfónov iPhone.
Spoluzakladateľ Steve Jobs pôvodne vlastnil približne 11 % spoločnosti Apple, ale po svojom odchode zo spoločnosti v roku 1980 väčšinu svojich akcií predal. Súčasný generálny riaditeľ Apple Tim Cook vlastní približne 3,2 milióna akcií, čo je menej ako jedno percento z celkového počtu akcií, zatiaľ čo predseda predstavenstva Arthur Levison má 4,4 milióna akcií. Ďalším významným individuálnym akcionárom je bývalý viceprezident Al Gore, ktorý pôsobil v predstavenstve. Spoločnosti Vanguard, BlackRock, State Street, Berkshire Hathaway, FMR a Geode Capital Management vlastnia približne štvrtinu všetkých akcií spoločnosti Apple.
Microsoft

Spoločnosť Microsoft, ktorá tiež patrí do veľkej technologickej päťky, patrí dlhodobo medzi najhodnotnejšie organizácie na svete. Spoločnosť Microsoft, ktorá pôvodne ponúkala softvér pre osobné a firemné počítače, ako napríklad operačný systém Windows a kancelárske balíky Office, nasledovala trend technologických spoločností expandovať do rôznych oblastí. V súčasnosti prevádzkuje platformu cloud computingu Azure a vďaka nedávnej kúpe spoločnosti Activision Blizzard je významným hráčom v hernom priemysle. S príjmami vo výške stoviek miliárd dolárov ročne má Microsoft v súčasnosti trhovú kapitalizáciu viac ako 3 bilióny dolárov.
Bill Gates je stále hlavným akcionárom Microsoftu, hoci jeho podiel akcií za posledných približne desať rokov výrazne klesol. V súčasnosti vlastní približne 1,38 % akcií spoločnosti. Ďalší vedúci pracovníci spoločnosti Microsoft, ako napríklad Satya Nadella, Bradford L. Smith a Amy Hoodová, vlastnia 400 000 až 900 000 akcií. Podobne ako iné verejne vlastnené spoločnosti v Spojených štátoch, aj investičné spoločnosti ako Vanguard, BlackRock, State Street, FMR, JP Morgan Chase a Geode Capital Management vlastnia veľký podiel akcií, medzi nimi až štvrtinu.
Meta

Meta je materská spoločnosť, ktorá stojí za spoločnosťou Facebook a jej pridruženými platformami a službami sociálnych médií. Medzi ne patria Instagram, WhatsApp a Threads, ako aj jej zariadenia Meta Quest, ktoré patria medzi jediné náhlavné súpravy pre virtuálnu realitu, ktoré sa v súčasnosti oplatí kúpiť. V roku 2021 sa premenovala zo spoločnosti Facebook na Meta a v posledných rokoch pokračovala v raste. Spoločnosť dosahuje prevažnú väčšinu svojich príjmov z reklamy, pričom pokiaľ ide o celkový podiel na reklamnom trhu, spoločnosť konkuruje takým firmám, ako je Google.
Spoluzakladateľ Mark Zuckerberg zostáva hlavným akcionárom a kontrolnou silou v spoločnosti Meta. Jeho čistý majetok vo výške takmer 200 miliárd dolárov pochádza najmä z jeho akcií spoločnosti, ktorých počet sa odhaduje na približne milión akcií triedy A a 346 000 000 akcií triedy B. Sheryl K. Sandberg a Christopher K. Cox sú tiež významnými individuálnymi akcionármi. Ako sa dalo očakávať, investičné spoločnosti Vanguard, BlackRock, FMR, State Street a JP Morgan Chase vlastnia približne 25 % všetkých akcií.
Nvidia

Hoci spoločnosť Nvidia existuje už dlho, je relatívne nováčikom, pokiaľ ide o postavenie medzi absolútne najväčšími technologickými spoločnosťami. Trhová kapitalizácia spoločnosti, ktorú poháňa potreba počítačových čipov pre služby umelej inteligencie, sa za 12 mesiacov strojnásobila. V jednom momente mala hodnotu viac ako 3 bilióny dolárov, hoci v poslednom čase utrpela niekoľko neúspechov, keďže investori stratili optimizmus, pokiaľ ide o budúcnosť technológie A.I. Spoločnosť Nvidia vyrába najmä niektoré z najlepších dostupných grafických kariet, ako aj softvér a ďalší počítačový hardvér.
Najväčším individuálnym akcionárom je Jensen Huang, generálny riaditeľ a zakladateľ spoločnosti. Vlastní viac ako 860 000 akcií spoločnosti, vďaka čomu jeho čistý majetok predstavuje niečo vyše 100 miliárd dolárov z jeho 3-percentného podielu v spoločnosti Nvidia. Medzi inštitucionálnych vlastníkov akcií spoločnosti Nvidia patria spoločnosti Vanguard, BlackRock, FMR, State Street, Geode Capital Management a Price Associates, ktoré vlastnia približne 30 % všetkých akcií v obehu.
Tesla

Na rozdiel od mnohých iných veľkých technologických spoločností v Spojených štátoch má Tesla sídlo v Texase a nie na západnom pobreží. Je jedinečná aj tým, že sa zameriava najmä na jeden trh, a nie na expanziu do mnohých rôznych oblastí. Spoločnosť Tesla, ktorú mnohí poznajú ako popredného výrobcu elektromobilov, má k dispozícii množstvo modelov vozidiel, ktoré sú často vybavené technológiou asistenta riadenia, takže pri jazde na verejných komunikáciách vyžadujú menej zásahov používateľa. Tesla tiež navrhuje a predáva systémy na výrobu solárnej energie a batérie.
Jedným z hlavných akcionárov akcií spoločnosti Tesla je kontroverzný Elon Musk, oficiálne najbohatší človek na svete, ktorého čistý majetok v čase písania tohto článku údajne presahoval 250 miliárd dolárov. Vlastní približne 14 % akcií spoločnosti Tesla, čo je viac ako ktorýkoľvek iný individuálny alebo inštitucionálny akcionár. Kimbal Musk a Jeffrey Straubel sú tiež veľkými akcionármi, hoci majú oveľa menej akcií ako Elon Musk. Vanguard, BlackRock, State Street, Geode Capital a Morgan Stanley patria k najväčším investičným spoločnostiam, ktoré majú v spoločnosti Tesla podiely.
Oracle

Oracle Corporation je nadnárodná technologická spoločnosť, ktorá sa zameriava na výpočtovú techniku. Spoločnosť bola založená v roku 1977 a v posledných rokoch sa výrazne rozrástla, až sa nakoniec stala jednou z najväčších softvérových spoločností na svete, hneď za spoločnosťou Microsoft. Jej činnosť sa zameriava najmä na softvér Oracle Data spolu so službami Oracle Cloud, ktoré ponúkajú rôzne podnikové riešenia, ako sú servery, cloudové úložiská a aplikácie. Podľa najnovších finančných výsledkov spoločnosti Oracle dosiahla tržby vo výške 53 miliárd USD a trhovú kapitalizáciu približne 470 miliárd USD.
Najväčším akcionárom spoločnosti Oracle je jej spoluzakladateľ a súčasný technologický riaditeľ Larry Ellison. Jeden z najbohatších ľudí na svete vďaka svojmu čistému majetku vo výške 204 miliárd dolárov vlastní 1,14 miliardy akcií spoločnosti, čo predstavuje približne 40 % všetkých akcií v obehu. Medzi ďalších významných akcionárov patria spoločnosti Vanguard, BlackRock, State Street a JP Morgan Chase & Company. Celkový počet akcií v držbe inštitucionálnych vlastníkov sa takmer rovná počtu akcií, ktoré vlastní Ellison, čo z neho robí najmocnejšiu osobu v spoločnosti Oracle.
IBM

Spoločnosť IBM sa počas svojej histórie veľmi zmenila. Ako naznačuje jej pôvodný názov International Business Machines, spočiatku sa zameriavala na obchodné systémy, ako je vedenie záznamov a dierne štítky. V ére výpočtovej techniky sa rozšírila o vytváranie mainframov a osobných počítačov. V určitom období vyrábala približne 70 % všetkých počítačov na svete. V posledných rokoch sa diverzifikovala a vstúpila na trhy, ako je umelá inteligencia, cloud computing, robotika, digitálne systémy a výskum – v skutočnosti IBM každoročne podáva žiadosti o stovky patentov.
Pokiaľ ide o príjmy, IBM si nezadá s „veľkou päťkou“ technologických spoločností, ktorej každoročne prinášajú príjmy vo výške približne 60 miliárd dolárov. To znamená, že jednotliví akcionári nemajú takú hodnotu ako akcionári spoločností ako Microsoft a Apple. Arvind Krishna a Michelle H. Browdy sú dvaja najväčší individuálni akcionári, ale vlastnia len malú časť z celkového počtu akcií v obehu. Prevažnú väčšinu akcií vlastnia investičné spoločnosti, medzi ktoré patria Vanguard, BlackRock a State Street.
Netflix

Napriek tomu, že spoločnosť Netflix čelí silnej konkurencii zo strany služieb ako Disney+, Amazon Prime Video a ďalších služieb videa na požiadanie, zostáva lídrom na trhu a najväčšou streamovacou službou. Má viac ako 260 miliónov predplatiteľov a získala desiatky významných ocenení. Spoločnosť, ktorá začínala ako požičovňa DVD, vytvorila nový štandard pre spôsob, akým diváci konzumujú obsah, a v súčasnosti je jednou z povinných streamovacích služieb. Spoločnosť so sídlom v Kalifornii má trhovú kapitalizáciu takmer 300 miliárd dolárov a za posledné desaťročie a pol zaznamenáva neustály rast.
Spoluzakladateľ a výkonný predseda spoločnosti Netflix Reed Hastings je najväčším individuálnym akcionárom. Vlastní viac ako dva milióny akcií Netflixu, čo predstavuje malé percento z celkového počtu akcií v obehu. Ešte relatívne nedávno vlastnil viac akcií, ale v roku 2024 daroval komunitnej nadácii Silicon Valley Community Foundation akcie v hodnote približne 1,76 miliardy dolárov. Medzi hlavných akcionárov patria skupiny Vanguard Group a BlackRock, ktoré vlastnia viac ako 15 % všetkých akcií, spolu s firmami ako FMR, State Street a Price Associates.
Sony

Na rozdiel od mnohých iných technologických spoločností uvedených v tomto článku spoločnosť Sony nemá sídlo v Spojených štátoch. Namiesto toho je to japonská spoločnosť, ktorá pôsobí na celom svete. S príjmami vo výške 90 miliárd USD a trhovou kapitalizáciou 109 miliárd USD sa vyrovná mnohým iným významným technologickým spoločnostiam. Je to rozmanitá spoločnosť, ktorá má množstvo špecializácií, o ktorých mnohí ľudia možno ani nevedia.
Okrem výroby významných elektronických zariadení, ako sú herné konzoly PlayStation a televízne prijímače, je tiež významným účastníkom na trhu výroby polovodičov, fotoaparátov a zobrazovacieho softvéru. Pôsobí aj v zábavnom priemysle, a to v rámci spoločností Sony Music a Sony Pictures Motion Picture Group, ako aj pri vývoji formátov, ako je napríklad disk Blu-ray.
Spoločnosť Sony nemá významných akcionárov, ktorí by vlastnili významný počet akcií. Inštitucionálni držitelia ako Primecap, Aristotle Capital Management, Fisher Asset Management a Bank of America majú menej ako 1 % všetkých akcií v obehu. Medzi podielové fondy, ktoré vlastnia akcie, patria Vanguard a BlackRock, hoci ich počet je podobne malý.
Zdroj: https://www.slashgear.com/1669177/biggest-tech-companies-who-really-owns/