BILANCIA PO 50 Z 51 ZÁPASOV: Čipovanie lopty, fanúšikovské večierky, dunenie kopačiek: Čo zostalo z majstrovstiev Európy?

12. júl 2024

Páčil sa vám článok? Prepošlite ho ďalej.

EPOCH TIMES, 12.07.2024

fotka: Logo EURO 2024 pred štadiónom v Lipsku 11. júna 2024Foto: Maja Hitij/Getty Images

Len kapitán môže stále reptať, pochody fanúšikov sú plné atmosféry a na finále nemusíte nutne predvádzať skvelý futbal: Ešte pred veľkým finálovým súbojom medzi Španielskom a Anglickom sa objavujú niektoré kľúčové zistenia majstrovstiev Európy. Niektoré veci sa budú pamätať, iné môžu mať konkrétne dôsledky pre klubový futbal. Čo vyniklo a zostalo z turnaja v Nemecku? Prehľad po 50 z 51 zápasov:

Futbalový festival

Pred turnajom panovali veľké obavy: Je možná letná rozprávka 2.0? Zmenia sa majstrovstvá Európy na veľkú párty porovnateľnú s majstrovstvami sveta 2006? Aj keď vtedy bola iná doba a porovnanie je ťažké, jedno je isté: Áno, fanúšikovia z celej Európy premenili turnaj na veľkú futbalovú párty.

Či už to boli skandujúci Škóti, Holanďania skáčuci zľava doprava alebo freneticky povzbudzujúci Turci: Na štadiónoch a v centrách miest sa majstrovstvá Európy často postarali o výnimočnú futbalovú atmosféru, v ktorú mnohí dúfali. Vo väčšine prípadov však zostával pokoj. Došlo k niekoľkým zrážkam medzi súperiacimi fanúšikmi, ale nedošlo k žiadnym väčším násilnostiam, ako sa obávali na niektorých predchádzajúcich turnajoch.

Napriek trpkému vyradeniu vo štvrťfinále proti Španielsku prispelo k celkovej pozitívnej atmosfére aj nemecké národné mužstvo, ktoré podávalo odhodlané a strhujúce výkony.

Holandskí fanúšikovia sa stali legendárnymi svojimi párty na majstrovstvách Európy Foto: Christoph Reichwein/dpa

Bezpečnosť namiesto útočného predstavenia

Zatiaľ čo tím reprezentačného trénera Juliana Nagelsmanna si vyslúžil veľa chvály za svoj útočný štýl hry, niektorí spolufavoriti sa na turnaji trápili. Niektorí z nich sa dočkali svojej odmeny už na začiatku, ako napríklad Belgičania, ktorých trénoval Domenico Tedesco a ktorí vypadli v 16. kole. Iní sa dostali ďaleko vďaka taktike založenej na stabilite a kontrole obrany.

Francúzsko prehralo so Španielskom až v semifinále, hoci majstri sveta z roku 2018 len ťažko vedeli využiť triedu svojich útočníkov okolo Kyliana Mbappého. Anglicko môže v nedeľňajšom finále (21:00/ARD a MagentaTV) dokonca snívať o svojom prvom titule po 58 rokoch.

Vzhľadom na útočný potenciál najdrahšieho tímu majstrovstiev Európy s útočníkom Bayernu Harrym Kaneom a víťazom Ligy majstrov Judom Bellinghamom boli niekedy nevýrazné výkony “troch levov” desivé. Napriek tomu sa im podarilo dostať do finále, čím dokázali, že úspešný futbal nemusí byť nevyhnutne krásny futbal.

Sťažnosti len od kapitána tímu

Iba ako kapitán rozhodcovi: toto nové komunikačné pravidlo sa osvedčilo na majstrovstvách Európy a v budúcnosti sa bude uplatňovať aj v klubovom futbale. UEFA už toto pravidlo stanovila pre európske pohárové súťaže. Hráči, ktorí toto pravidlo nedodržia, budú potrestaní žltou kartou.

Pravidlo by sa mohlo zaviesť aj v Bundeslige, čo má okrem iného zabrániť vytváraniu balíkov. Šéf najvyšších rozhodcov Nemeckého futbalového zväzu (DFB) sa k tomu chce vyjadriť po majstrovstvách Európy. Pravidlo však nemajú len fanúšikovia. Napríklad reprezentant Robert Andrich z nemeckého majstra Bayeru Leverkusen sa už vyjadril, že by jeho prijatie pre bundesligu počas turnaja pravdepodobne “asi” neuvítal.

Vlak a lietadlo

Dochvíľnosť – alebo nedochvíľnosť – spoločnosti Deutsche Bahn je v tejto krajine pravdepodobne jednou z najobľúbenejších tém diskusií a sťažností. Počas majstrovstiev Európy vyvolali najmä správy zahraničných fanúšikov a médií o poruchách vlakov, preplnených nástupištiach a početných meškaniach diaľkových spojov značný rozruch.

Hovorkyňa železníc Anja Brökerová zdôvodnila nedostatky okrem iného nedostatkami v infraštruktúre a počas turnaja pre ARD povedala: “Neboli sme celkom na úrovni, naše dopravné služby počas majstrovstiev Európy nefungovali hladko.” Riaditeľ turnaja Philipp Lahm kritizoval nedostatočné investície do infraštruktúry.

Spoločnosť Deutsche Bahn bola počas majstrovstiev Európy kritizovaná Foto: Andreas Arnold/dpa

Práve tento týždeň musel holandský tím cestovať na semifinále z Wolfsburgu do Dortmundu lietadlom namiesto vlakom kvôli viac ako dvojhodinovému meškaniu vlaku. Aj ostatné tímy sa spoliehali na lety na krátke vzdialenosti, čím zmarili koncepciu udržateľnosti turnaja. “To nie je to najudržateľnejšie, čo si môžete predstaviť,” povedala Barbara Metzová z Deutsche Umwelthilfe na ZDF.

Technológia

Technológia, ktorá inšpiruje – alebo nie: čip v lopte, ktorý ukazuje, kedy a nakoľko sa lopty dotkli, pomáha rozhodcom pri rozhodovaní na majstrovstvách Európy. V 16. kole proti Dánsku to využila aj nemecká reprezentácia. Krosček Davida Rauma sa v pokutovom území otrel o ruku dánskeho hráča Joachima Andersena.

Po prezretí videozáznamu anglický rozhodca Michael Oliver nariadil penaltu, ktorú Kai Havertz premenil na 1:0. Pri videodôkaze pomohla aj nová technológia čipu v lopte. Bývalý nemecký internacionál Michael Ballack napriek tomu pomoc ostro kritizoval. “Môžeme sa zbaviť tejto veci s píšťalkou, ktorá sa zobrazuje,” povedal na MagentaTV. “Stále by sme mali rozhodovať na základe zdravého rozumu.”

V kontraste s bundesligou boli zarážajúce aj podrobnejšie vysvetlenia rozhodnutí VAR na videoobrazovkách na štadiónoch. Používali sa aj 3D animácie.

Speedster

Selfie s Cristianom Ronaldom: niekoľko fanúšikov vtrhlo na ihrisko na majstrovstvách Európy s týmto cieľom a spôsobilo niekoľko bláznivých scén. Zvlášť bizarné to bolo počas víťazstva Portugalska nad Tureckom 3:0. Superhviezda bola počas zápasu niekoľkokrát konfrontovaná lovcami selfie. Po záverečnom hvizde sa do nich pustili ďalší priaznivci.

Šéf súťaží UEFA Martin Kallen hovoril aj o mihnutí s inými motívmi. Niektoré z nich boli komerčné a boli ľudia, ktorí za ne zaplatili, povedal. Kallen považuje pruhy za “veľmi nepríjemné” a povedal: “Mali by ste byť schopní hrať počas futbalového zápasu. Ale my sme s tým žili a vždy sme sa prispôsobili tomu, že sme ich mali čoraz menej.”

Fanúšik si robí selfie s Cristianom Ronaldom počas zápasu Turecko – Portugalsko v Dortmunde 22. júna 2024. Foto: KENZO TRIBOUILLARD/AFP via Getty Images
(dpa/red)

Páčil sa vám článok? Prepošlite ho ďalej.