Berliner Zeitung, Katerina Alexandridi, 25.08.2024
Pavel Durov bol zatknutý po prílete z Baku do Paríža. Politici z jeho rodnej krajiny Ruska reagujú zdesene. Elon Musk a Edward Snowden zasahujú.
obrázek: Rusko-francúzsky zakladateľ spoločnosti Telegram Pavel Durov na TechCrunch Disrupt v Berlíne v roku 2013. Dan Taylor/dpa
ývalý informátor CIA Edward Snowden ostro odsúdil zatknutie zakladateľa Telegramu Pavla Durova vo Francúzsku. Bol to „útok na základné ľudské práva, slobodu prejavu a slobodu združovania“, napísal Snowden, ktorý žije v Rusku, v nedeľu popoludní na mikroblogovacej platforme X.
Pokračoval: „Som prekvapený a hlboko zarmútený, že Macron sa znížil na úroveň brania rukojemníkov, aby získal prístup k súkromnej komunikácii. Je to hanba nielen pre Francúzsko, ale pre celý svet.“
Pavla Durova zatkli v sobotu večer na letisku Le Bourget. Podľa správ francúzskych médií bol Durov vo Francúzsku hľadaný, pretože úrady proti nemu začali predbežné vyšetrovanie. Bol podozrivý zo spoluúčasti na obchodovaní s drogami, podvodoch a trestných činoch zneužívania detí tým, že nezasahoval v Telegrame a nespolupracoval s orgánmi činnými v trestnom konaní. Podľa TF1 by sa vyšetrovanie proti Durovovi mohlo začať v nedeľu.
39-ročného francúzsko-ruského miliardára sprevádzali jeho ochranka a asistent. Ako uvádza Le Monde, práve pricestoval z Azerbajdžanu a chcel stráviť večer v Paríži.
Durov mohol obmedziť kriminálne využívanie svojej spravodajskej služby svojimi odberateľmi tým, že by sa miernil a spolupracoval s vyšetrovateľmi. „Dosť bolo beztrestnosti Telegramu,“ citovali francúzske médiá jedného z vyšetrovateľov. Je prekvapujúce, že Durov sa aj tak rozhodol prísť do Paríža, hoci vedel, že je hľadaný.
Durov založil Telegram v roku 2013 spolu so svojím bratom Nikolajom. Bratia predtým vytvorili ruskú internetovú službu Vkontakte, ktorá je podobná Facebooku.
Pomocou Telegramu možno viesť konverzácie zašifrované end-to-end ako tajné chaty. Služba propaguje skutočnosť, že na rozdiel od amerických služieb nezverejňuje údaje na komerčné využitie. Telegram bol v Nemecku kritizovaný aj ako platforma pre pravicových extrémistov a konšpiračné teórie.
Rusko je šokované Durovovým zatknutím
Rusko okamžite reagovalo na zatknutie Pavla Durova. Rusko musí požadovať jeho okamžité prepustenie, uviedol podpredseda ruskej Štátnej dumy Vladislav Davankov. „Sotva niekto iný urobil viac pre rozvoj digitálnych služieb v Rusku a vo svete,“ napísal na svojom kanáli Telegram.
Hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová pripomenula, že západné mimovládne organizácie v roku 2018 odsúdili rozhodnutie ruského súdu o zablokovaní Telegramu a vyzvali Rusko, aby „nevytváralo prekážky v práci posla“. Najnovší vývoj vyvoláva otázku, či teraz budú požadovať jeho uvoľnenie „alebo prehltnú jazyk“, napísala Zacharovová.
Na Durovovo zatknutie vo Francúzsku reagoval aj majiteľ mikroblogovacej platformy X Elon Musk: „Sloboda, sloboda, sloboda?“ napísal v nedeľu skoro ráno vo francúzštine. Zverejnil tiež úryvok z rozhovoru, ktorý Durov poskytol americkému moderátorovi Tuckerovi Carlsonovi a ktorý bol odvysielaný v apríli, v ktorom hovorí, že Muskovo prevzatie spoločnosti X je skvelým vývojom. Priznal, že sa vyskytnú chyby, ale celkovo sú X aj Telegram platformy, ktoré majú pozitívny vplyv na inovácie a podnikanie. (s AFP)
Portál WWW.CHCEMESLOBODU.SK se zobrazuje bez obtěžující a automatické reklamy uvnitř článků, která někdy znesnadňuje čtení. Pokud to oceníte, budeme vám vděčni za podporu našeho projektu. Podrobnosti o příspěvcích naleznete zde.