tkp.at, Dr. Peter F. Mayer, 22.10.2024
USA majú dlhú históriu zasahovania do vnútorných záležitostí Ukrajiny a mnohých ďalších krajín. V roku 2004 to potvrdil dokonca aj britský Guardian, neochvejný podporovateľ anglosaského imperializmu. V tom čase však médiá ešte neboli tak pod palcom ako dnes.
Vojna na Ukrajine sa nezačala v roku 2022, ale oveľa skôr, približne od roku 2014/15, a to útokmi ukrajinskej armády a neregulárnych jednotiek na autonómne republiky Donbasu. Tam sa bojuje dodnes, ale nie dlho. V roku 2014 bolo zasahovanie USA po desiatich alebo viacerých rokoch úspešné a prevratom na Majdane bol nastolený prozápadný režim. Každým dňom sa znižuje pravdepodobnosť, že to bude trvať ďalších 10 rokov, ale bohužiaľ sa rozhodne na bojisku.
Uvedený screenshot z denníka Guardian z 26. novembra 2004 ukazuje, že farebné revolúcie organizovali tajné služby USA a ich nastrčené zložky, ako napríklad USAID alebo National Endowment for Democracy (NED). Podporovali a podporujú ich oligarchovia a ich mimovládne organizácie, známe napríklad ako rodina Sorosovcov s ich Nadáciou otvorenej spoločnosti.
Článok poskytuje prehľad o tom, kde sú priority USA, a teda aj ich európskych zástupcov v Bruseli. Zásahy v Moldavsku, kde sme v súčasnosti svedkami masívneho zastrašovania a kriminalizácie opozície a očividných volebných podvodov, môžeme pozorovať práve teraz. Terčom útokov je aj Gruzínsko a jeho susedné krajiny, kde sa EÚ dokonca vyhráža smrťou.
Tu sú preložené úryvky z textu Guradian, v ktorom sa hovorí jasným jazykom úplne bez zábran [zvýraznenie moje]:
Začiatok citátu …..
„… Ukrajinu, tradične pasívnu vo svojej politike, zmobilizovali mladí demokratickí aktivisti a už nikdy nebude taká ako predtým.
Ale hoci úspechy oranžovej „gaštanovej revolúcie“ patria Ukrajine, kampaň je americkým výtvorom, sofistikovaným a brilantne premysleným cvičením západného brandingu a masového marketingu, ktoré bolo nasadené v štyroch krajinách za štyri roky, aby zachránilo zmanipulované voľby a zvrhlo nepopulárne režimy.
Kampaň, ktorú financovala a organizovala americká vláda a do ktorej sa zapojili americké poradenské spoločnosti, prieskumníci verejnej mienky, diplomati, dve hlavné americké politické strany a americké mimovládne organizácie, bola v Európe prvýkrát použitá v roku 2000 v Belehrade, aby sa pri volebných urnách porazil Slobodan Miloševič.
Richard Miles, veľvyslanec USA v Belehrade, zohral v tomto procese kľúčovú úlohu. Minulý rok ako veľvyslanec USA v Tbilisi zopakoval tento trik v Gruzínsku, keď inštruoval Michaila Saakašviliho, ako zvrhnúť Eduarda Ševardnadzeho.
Desať mesiacov po úspechu v Belehrade zorganizoval americký veľvyslanec v Minsku Michael Kozak, veterán podobných operácií v Strednej Amerike, najmä v Nikarague, takmer identickú kampaň s cieľom pokúsiť sa zvrhnúť bieloruského vládcu Alexandra Lukašenka.
…..
Skúsenosti získané v Srbsku, Gruzínsku a Bielorusku však boli neoceniteľné pre plány na porážku režimu Leonida Kučmu v Kyjeve.
….
V centre Belehradu sa nachádza ponurá kancelária, v ktorej pracujú mladí ľudia ovládajúci počítače a nazývajú sa Centrum nenásilného odporu. Ak chcete vedieť, ako poraziť režim, ktorý ovláda masmédiá, sudcov, súdy, bezpečnostný aparát a volebné miestnosti, môžete si najať mladých belehradských aktivistov. [The Guardian však zabúda poukázať na bombardovaciu kampaň proti Srbsku].
Vzišli z antimiloševičovského študentského hnutia Otpor, čo znamená odpor. Chytľavá jednoslovná značka je dôležitá. V Gruzínsku sa paralelné študentské hnutie vlani volalo Chmara. V Bielorusku sa volalo Zubr a na Ukrajine sa nazýva Pora, čo znamená „Vysoký čas“. Otpor mal tiež silný, jednoduchý slogan, ktorý sa v roku 2000 objavil všade v Srbsku – dve slová „gotov je“, čo znamená „je hotový“, odkaz na Miloševiča. Majstrovský marketing dopĺňalo logo s čiernobielou zovretou päsťou.
Na Ukrajine sú ekvivalentom tikajúce hodiny, ktoré tiež signalizujú, že dni Kučmovho režimu sú spočítané.
…
Minulý rok, predtým ako sa stal gruzínskym prezidentom, cestoval pán Saakašvili, ktorý získal americké vzdelanie, z Tbilisi do Belehradu, kde sa školil v technikách masového povstania. V Bielorusku veľvyslanectvo USA zorganizovalo vyslanie mladých opozičných lídrov do Pobaltia, kde sa stretli so Srbmi, ktorí pricestovali z Belehradu. V prípade Srbska, vzhľadom na nepriateľské prostredie v Belehrade, Američania zorganizovali prevrat zo susedného Maďarska – Budapešti a Szegedu.
…
Národný demokratický inštitút Demokratickej strany, Medzinárodný republikánsky inštitút Republikánskej strany,Ministerstvo zahraničných vecí USA a USAid sú hlavné organizácie zapojené do týchto občianskych kampaní, ako aj mimovládna organizácia Freedom House a Open Society Institute miliardára Georgea Sorosa.
Americkí anketári a profesionálni konzultanti sú najímaní na organizovanie cieľových skupín a vypracovanie stratégie na základe pseudologických údajov.
Ak má byť nejaká šanca na zvrhnutie režimu, musia sa zvyčajne rozdelené opozičné strany zjednotiť na jednom kandidátovi. Tento kandidát sa vyberá podľa pragmatických a objektívnych kritérií, aj keď je protiamerický.
V Srbsku americkí prieskumníci Penn, Schoen and Berland Associates zistili, že zavraždený prozápadný opozičný líder Zoran Djindjič bol vo vlastnej krajine opovrhovaný a nemal šancu Miloševiča vo voľbách spravodlivo poraziť. Presvedčili ho, aby ustúpil protizápadne orientovanému Vojislavovi Koštunicovi, ktorý je teraz srbským premiérom.
V Bielorusku dali americkí predstavitelia opozičným stranám pokyn, aby podporili nevrlého, staršieho odborára Vladimira Gončarika, pretože oslovil veľkú časť Lukašenkových voličov.
Oficiálne vláda USA vynaložila 41 miliónov dolárov (21,7 milióna GBP) na organizáciu a financovanie rok trvajúcej operácie na odstránenie Miloševiča od moci od októbra 1999. Na Ukrajine to bolo údajne približne 14 miliónov dolárov.
Okrem študentského hnutia a zjednotenej opozície je ďalším kľúčovým prvkom návrhu zákona o demokracii takzvané „paralelné sčítavanie hlasov“, ktoré je protilátkou proti trikom falšovania volieb, ktoré si obľúbili nespoľahlivé režimy.
Existujú profesionálni externí volební pozorovatelia z organizácií, ako je Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe, ale na ukrajinských voľbách, podobne ako na predchádzajúcich voľbách, sa zúčastnili aj tisíce miestnych pozorovateľov vyškolených a platených západnými skupinami.
Freedom House a NDI Demokratickej strany pomáhali financovať a organizovať „najväčšiu civilnú regionálnu volebnú pozorovateľskú operáciu “ na Ukrajine, do ktorej sa zapojilo viac ako 1 000 vyškolených pozorovateľov. Organizovali aj prieskumy v deň volieb. V nedeľu večer tieto prieskumy priniesli Juščenkovi 11-bodový náskok a určili tón pre väčšinu nasledujúcich udalostí.
Prieskumy verejnej mienky sa považujú za kľúčové, pretože preberajú iniciatívu v propagandistickom boji s režimom, objavujú sa vždy ako prvé, majú široký mediálny priestor a zaväzujú úrady reagovať.
…
Ak udalosti v Kyjeve potvrdia USA v ich stratégii pomáhať iným ľuďom vyhrať voľby a prevziať moc od nedemokratických režimov, určite sa pokúsia zopakovať tento postup aj v iných krajinách postsovietskeho sveta.
Miestami, ktoré treba sledovať, sú Moldavsko a autoritárske krajiny Strednej Ázie.
Koniec citátu ………….
Je zarážajúce, ako otvorene sa vtedy priznávalo, kto a akými metódami riadi a financuje zmeny režimov a prevraty. S týmito metódami sa naďalej stretávame, napríklad v Moldavsku alebo Gruzínsku. Niekedy sa otvorene hovorí o „nepopulárnych režimoch“, inokedy sa to ešte trochu maskuje ako „autoritárske …“ niečo.
Mimochodom, počas prevratu na Majdane v roku 2014 boli mobilizovaní nielen „študenti“, aby dali najavo svoju nespokojnosť, ale aj ostreľovači, ktorí bez rozdielu vraždili ľudí na oboch stranách, aby podnietili ľudí proti sebe. A v Srbsku to bola niekoľko týždňov trvajúca bombardovacia kampaň proti civilistom, keď iné prostriedky nepomohli.
A na to všetko sú v Bruseli ústretoví pomocníci.
Portál WWW.CHCEMESLOBODU.SK se zobrazuje bez obtěžující a automatické reklamy uvnitř článků, která někdy znesnadňuje čtení. Pokud to oceníte, budeme vám vděčni za podporu našeho projektu. Podrobnosti o příspěvcích naleznete zde.
Našu prácu môžete teraz podporiť aj nákupom prostredníctvom webovej stránky jednej z našich partnerských spoločností. Váš nákup vás nebude stáť ani cent navyše a pomôže nám pokračovať v našej práci. Týmto odkazom sa dostanete do našich partnerských internetových obchodov https://www.clenskevyhody.sk/podpora/zdenek/
Prostredníctvom tohto odkazu si môžete uzatvoriť aj veľmi výhodné poistenie pre vaše auto PZP!
DÔLEŽITÉ! PROSÍM, POVOĽTE VŠETKY COOKIES!
Prajeme vám príjemné nakupovanie! 🙂