Medzinárodný trestný súd skončil

13. aug 2024

Páčil sa vám článok? Prepošlite ho ďalej.

Anti-Spiegel, 12.08.2024

Mexiko pozvalo ruského prezidenta Putina a Kyjev okamžite požadoval, aby Mexiko Putina zatklo, pretože naňho Medzinárodný trestný súd vydal zatykač. Reakcia Mexika ukazuje, čo zostalo z medzinárodnej reputácie súdu: Nič.

Často som poukazoval na to, že Medzinárodný trestný súd (ICC) je politickým nástrojom moci Západu. Západ vykresľuje ICC ako neutrálny medzinárodný súd, ktorý však svet mimo Západu už dávno prestáva takto vnímať. Z tohto dôvodu niektoré africké krajiny odstúpili od Rímskeho štatútu, zmluvy, ktorou sa súd riadi.

Západ si zabezpečil dominantnú úlohu na súde a využíva MTS ako nástroj politickej moci, ako ukazuje zoznam sudcov MTS. Hoci Západ predstavuje len štvrtinu krajín sveta, západné krajiny poskytujú polovicu sudcov ICC, zatiaľ čo druhá polovica sudcov pochádza najmä z malých štátov alebo latinskoamerických štátov s proamerickým postojom, čo robí rozhodnutia ICC predvídateľnými.

Úlohou ICC je trestať odporcov Západu a dodať mu “čistú tvár”. ICC doteraz pôsobil najmä v Afrike, aby potrestal tamojších politikov, ktorí sa stavajú proti záujmom Západu pod vedením USA. Do februára 2024 Medzinárodný trestný súd obvinil 52 osôb, z ktorých 90 % pochádza z Afriky. Pravidelné útoky ICC na africký kontinent viedli k vytvoreniu výboru Africkej únie, ktorý vyzýva na vystúpenie z Medzinárodného trestného súdu.

Nie je tiež prekvapujúce, že sa ICC v prvých rokoch po svojom zriadení zameral predovšetkým na Afriku. V tomto článku som ukázal, že rozhodnutia ICC o Afrike boli predovšetkým v záujme západných korporácií. Západ využil ICC na rozšírenie svojho politického a hospodárskeho vplyvu v Afrike, čo bolo jediným cieľom po založení ICC.

Prejdime však k najnovším správam z Mexika.

“Nezáleží to na nás”

Otvorená inštrumentalizácia ICC zo strany Západu viedla k tomu, že krajiny mimo západnej sféry vplyvu sa na ICC pozerajú čoraz skeptickejšie. To sa teraz prejavilo aj v Mexiku, kde bola zvolená nová prezidentka a na jej inauguráciu bol pozvaný ruský prezident Putin. Kyjev, prirodzene, okamžite požadoval, aby Mexiko Putina zatklo, keď tam pricestuje, a odovzdalo ho ICC.

Nemecké médiá o tom neinformovali, správy o tom v nemčine musíte hľadať veľmi ťažko. Nemecké médiá zjavne nechcú, aby ich čitatelia mali akékoľvek pochybnosti o Medzinárodnom trestnom súde a jeho reputácii. Jedna z mála správ uverejnených v nemčine na túto tému sa týkala odmietnutia Mexika zatknúť Putina:

“Podľa denníka Kyiv Independent sa mexický prezident Andrés Manuel López Obrador k tejto otázke vyjadril slovami: “Nemôžeme to urobiť” a dodal: “Nie je to na nás.””

Táto správa je pomerne veľkou senzáciou, keďže Mexiko je členom Rímskeho štatútu, a preto je povinné zatknúť osoby, na ktoré Medzinárodný trestný súd vydal zatykač. Minulý rok spôsobila Južná Afrika, ktorá hostila samit BRICS, určité problémy, keď sa začalo povrávať, že na samit by mohol pricestovať Putin. Nakoniec sa Putin zúčastnil na samite prostredníctvom videozáznamu, aby nespôsobil Južnej Afrike hanbu.

V tejto súvislosti je otvorené odmietnutie Mexika vykonať zatykač v prípade Putinovej cesty skutočne politickou senzáciou, ktorá ukazuje, ako veľmi sa Medzinárodný trestný súd zdiskreditoval, najmä v posledných dvoch rokoch. Rád by som to ešte raz pripomenul, pretože aj keď západné médiá toto všetko zatajujú, zvyšok sveta tieto udalosti veľmi pozorne sleduje.

Kúpený zatykač na Putina

Prvým bodom je, že Medzinárodný trestný súd nemôže vydať zatykač na Putina, pretože Medzinárodný trestný súd má právomoc len v prípadoch, keď je aspoň jedna zo zúčastnených krajín zároveň členom Rímskeho štatútu. Rusko však členom nie je a Ukrajina štatút iba podpísala, ale nikdy ho neratifikovala. Rusko-ukrajinský konflikt preto nepatrí do jurisdikcie ICC.

Druhým bodom je, ako došlo k vydaniu zatykača na Putina. Bol kúpený v pravom zmysle slova. EÚ previedla niekoľko miliónov eur Medzinárodnému trestnému súdu na vyšetrovanie “informácií o možných vojnových zločinoch a zločinoch proti ľudskosti” v ukrajinskom konflikte, hoci EÚ dala výslovne najavo, že vyšetrovať sa bude len Rusko. ICC by nemal vyšetrovať žiadne ukrajinské vojnové zločiny.

Tretím bodom je úloha Spojeného kráľovstva v zatykači, ktorú teraz zhrniem len veľmi stručne, podrobnosti vrátane všetkých zdrojov nájdete tu.

Dňa 21. februára 2023 bol sudca komory pre prípravné konanie ICC nahradený iným sudcom, ktorý je veľmi lojálny voči Západu. Taktiež 21. februára 2023 bol predčasne prepustený z väzenia v Anglicku brat prokurátora ICC Karima Khana, bývalý britský poslanec Imran Khan, ktorý bol odsúdený za pedofíliu, hoci si odpykal menej ako polovicu trestu. Hneď nasledujúci deň, 22. februára 2023, prokurátor Karim Khan zaslal predsúdnej komore žiadosť o schválenie zatykača na Putina.

Keďže súd váhal, Londýn zorganizoval darcovskú konferenciu pre ICC, stanovil jej termín na 20. marca 2023 a otvorene naznačil ICC, že výsledky musia byť k dispozícii pred týmto dátumom, ak chce Haag vidieť britské finančné prostriedky. Dňa 17. marca 2023, štyri dni po verejnom oznámení konferencie a tri dni pred jej konaním, ICC vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina.

Na Netanjahua sa vzťahujú iné pravidlá

Izrael vedie v Gaze brutálnu vyhladzovaciu vojnu, v ktorej za necelý rok zahynulo štyrikrát viac civilistov ako za dva a pol roka konfliktu na Ukrajine. Dňa 20. mája 2024 prokurátor Medzinárodného trestného súdu Karim Khan požiadal komoru pre prípravné konanie Medzinárodného trestného súdu, aby vydala zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Yoava Galanta. USA a Západ na čele s nimi si to však neželajú.

Zatiaľ čo ICC mávol nad zatykačom na Putina rukou za menej ako mesiac, rozhodnutie o zatykači na Netanjahua je po dva a pol mesiaci stále v nedohľadne. A to napriek tomu, že ICC má na rozdiel od vojny na Ukrajine právomoc aj nad vojnou v Gaze.

Hoci Izrael nie je členom Rímskeho štatútu, Palestínska samospráva je členom štatútu, a preto ICC nepochybne jurisdikciu má. Napriek tomu na Netanjahua stále nie je vydaný zatykač.

USA sú tabu

Vojnové zločiny spáchané USA sú dobre známe. Keďže Irak nie je členom Rímskeho štatútu, ICC nebol a nie je zodpovedný za nezákonnú vojnu, ktorú USA viedli proti Iraku a ktorá bola založená na lžiach.

Situácia v Afganistane je iná, keďže táto krajina je členom Rímskeho štatútu, čo znamená, že ICC má jednoznačne právomoc nad vojnou proti Afganistanu vedenou NATO pod vedením USA.

V roku 2014 profesor Francis A. Boyle z University of Illinois College of Law podal žalobu prokurátorovi Medzinárodného trestného súdu v Haagu proti prezidentovi USA Georgeovi W. Bushovi, viceprezidentovi USA v Bushovej vláde Richardovi Cheneymu, bývalému ministrovi obrany USA Donaldovi Rumsfeldovi, bývalému šéfovi CIA Georgeovi Tenetovi, ministerke zahraničných vecí USA Condoleezze Riceovej a bývalému poradcovi Bieleho domu Albertovi Gonzalesovi. Boyle pre svoju obžalobu zhromaždil fakty a dôkazy, ktoré dokazujú účasť uvedených politikov na únose a následnom mučení najmenej 100 Afgancov.

Hoci Medzinárodný trestný súd má právomoc rozhodovať o vojnových zločinoch spáchaných občanmi USA v Afganistane, sťažnosť profesora Boylea ignoroval.

V roku 2021 ICC ešte jasnejšie ukázal, koho nástrojom je, keď ide o Afganistan. Vtedy ICC obnovil vyšetrovanie americkej invázie do Afganistanu po tom, ako hlavný prokurátor ICC Karim Khan vyhlásil, že proces sa zameria “len na zločiny Talibanu a jeho spojencov” a Američanov vyníme z akýchkoľvek právnych dôsledkov.

Dôležitý bol v tomto prípade aj dátum, pretože v auguste 2021 západné vojská z Afganistanu utiekli a Taliban sa opäť ujal moci. A už o štyri týždne neskôr Medzinárodný trestný súd oznámil, že ho Afganistan zrazu predsa len zaujíma, ale len za zločiny spáchané Talibanom, a nie za vojnové zločiny spáchané Západom v predchádzajúcich 20 rokoch.

Západné médiá sa ničím z toho nezaoberajú, aby pre svoje publikum zachovali legendu, že ICC je neutrálny súd, čo nie je pravda. Z tohto dôvodu čoraz viac krajín zvažuje odstúpenie od Rímskeho štatútu. A keďže po všetkých týchto udalostiach v posledných rokoch už nikto mimo západnej mediálnej bubliny nevníma ICC ako súd, Mexiko môže otvorene vyhlásiť, že nevykoná zatykač na Putina bez obáv z medzinárodnej kritiky.

Zdroj: https://anti-spiegel.ru/2024/der-internationale-strafgerichtshof-ist-erledigt/

Páčil sa vám článok? Prepošlite ho ďalej.