tkp.at, Dr. Peter F. Mayer, 01.08.2024
Zdá sa, že nemecké hospodárstvo slabne, odborníci vykresľujú pochmúrny obraz pre nadchádzajúce mesiace až do jesenných štátnych volieb, zatiaľ čo dlh dosiahol novú rekordnú úroveň. Zdá sa, že „zelený hospodársky zázrak“, ktorý sľuboval spolkový kancelár Olaf Scholz v súvislosti so sankciami voči Rusku a „zelenou dohodou“ EÚ, sa vzďaľuje, čo by mohlo mať politické dôsledky pre vládnucu vládu semaforov.
Podľa Spolkového štatistického úradu sa nemecká hospodárska produkcia v druhom štvrťroku 2024 v porovnaní s prvým štvrťrokom tohto roka nečakane znížila o 0,1 %, pričom hrubý národný produkt klesol o 0,1 % aj v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. Klaus Wohlrabe, vedúci podnikových prieskumov v renomovanom inštitúte Ifo, tieto údaje komentoval slovami: „Nemecká ekonomika uviazla v kríze.“ A dodal: „Ani v treťom štvrťroku 2024 sa nedá očakávať takmer žiadne zlepšenie… Naznačujú to výsledky júlového indexu podnikateľskej klímy Ifo.“
Hlavný ekonóm Commerzbank Jörg Krämer vo svojom vystúpení v Tagessschau tiež poskytol pochmúrny výhľad: „Neočakávaný pokles hrubého domáceho produktu o 0,1 % v druhom štvrťroku opäť ukazuje, že v Nemecku nemožno hovoriť o výraznom oživení.“
Údaje prichádzajú v rovnakom čase, keď podľa správy Spolkového štatistického úradu dosiahol dlh Nemecka do konca roka 2023 novú rekordnú hodnotu 2,45 bilióna eur, čo je o 77 miliárd eur viac ako v roku 2022. To znamená, že na každého občana pripadá dlh vo výške približne 28 900 eur. Rast dlhu je spôsobený predovšetkým zvýšenými výdavkami na vojnu na Ukrajine a rastúcimi nákladmi na energie, ale obrovskú záťaž pre rozpočet predstavujú aj sociálne dávky, najmä pre cudzincov.
To má veľa spoločného s problémami spôsobenými hospodárskymi politikami, ktoré sú nesprávne vedené zelenou ideológiou. Jedným z príkladov je absurdná podpora elektronických áut z peňazí daňových poplatníkov. Naši kolegovia z Blackout News o tom dnes informujú: Ojazdené e-autá nechcené: predajcovia áut odmietajú prijať výmenu. “Predajcovia áut v Nemecku v súčasnosti čelia veľkému problému: Ojazdené elektromobily sa ťažko predávajú. Dopyt po týchto vozidlách klesol, odkedy boli zrušené dotácie. Predajcom často zostávajú nepredané vozidlá a mnohí sa rozhodli prestať prijímať ojazdené elektromobily.”
V sektore súvisiacom so štátom je tiež veľa nehospodárnosti. Deutsche Bahn dosahuje miliardové straty a v nasledujúcich piatich rokoch plánuje zrušiť 30 000 pracovných miest.
Výrobca batérií Varta je v obrovskej kríze napriek masívnej štátnej podpore v celkovej doterajšej výške 137 miliónov eur na presun výroby batériových článkov pre automobilový a priemyselný sektor do sériovej výroby.
V hlbokej kríze sa nachádza aj solárny priemysel, ktorý doterajšou expanziou neohrozil stabilitu elektrických sietí, ako varovali prevádzkovatelia sietí a odborníci. Podľa Maika Rendera, výkonného riaditeľa dodávateľa energie N-Ergie, by nekontrolovaná expanzia mohla viesť k nestabilným situáciám v sieti a lokálnym výpadkom elektrickej energie.
Spolková sieťová agentúra chce motivovať k zvýšenému využívaniu elektrickej energie prostredníctvom variabilných taríf, keď je k dispozícii viac solárnej alebo veternej energie. Ak výroba klesne, ceny sa majú zvýšiť. Takáto cenotvorba len pomáha vyháňať podniky do krajín, kde je väčšia ekonomická racionalita. Väčšinu výroby jednoducho nemožno zastaviť, keď je nad Nemeckom mrak alebo bezvetrie.
V dôsledku toho sa hospodárska situácia v najbližších mesiacoch pravdepodobne nezlepší, ako uvádza inštitút Ifo: „Celkovo sa počet nevybavených objednávok naďalej zmenšuje a priemyslu chýbajú nové objednávky.
„V júli hodnotenie súčasnej situácie kleslo na najnižšiu úroveň od septembra 2020 a očakávania podnikov na najbližšie mesiace sa výrazne zhoršili,“ pokračuje inštitút.
Kancelár Olaf Scholz prisľúbil Nemcom v marci 2023 výrazne vyšší rast.
„Vďaka vysokej úrovni investícií do ochrany klímy bude Nemecko ešte nejaký čas schopné dosahovať miery rastu, ktoré boli naposledy zaznamenané v 50. a 60. rokoch minulého storočia,“ tvrdil vtedy.
Zdroj: https://tkp.at/2024/08/01/deutsche-wirtschaftsleistung-bricht-ein-dank-klima-ideologie/