Anti-Spiegel.ru, 14. októbra 2024
Podľa mediálnych správ chce NATO do konca októbra otvoriť nové sídlo v Rostocku. Išlo by o zjavné porušenie zmluvy Dva plus štyri, ktorou sa riadilo zjednotenie Nemecka.
Rostock sa má stať sídlom nového veliteľského centra NATO pre Baltské more s názvom Command Task Force Baltic. Nové veliteľstvo NATO v Rostocku má byť pridružené k operačnému a veliteľskému centru nemeckého námorníctva a v budúcnosti bude riadiť všetky operácie v Baltskom mori a nad ním, píše Ostsee-Zeitung. Zásadná veta v správe znie:
„Na tento účel budú do Warnowa presunutí vojaci zo všetkých susedných krajín.“
Z Ostsee-Zeitung sa tiež dozvedáme, že na mieste lodeníc vo Warnemünde sa má vybudovať aj základňa NATO:
“Okrem toho sa má na mieste vybudovať aj základňa NATO – logistická základňa aliancie.Z takzvaného „Deployment Hub“ budú môcť byť vojaci a zásoby, munícia a bojové vozidlá rýchlo a kedykoľvek nasadené – najmä do pobaltských štátov a Škandinávie.”
Článok v Ostseezeitung bol uverejnený 14. októbra okolo tretej hodiny ráno. Správa zatiaľ nebola oficiálne potvrdená, ale do večera 14. októbra nebola popretá, čo naznačuje, že je pravdivá, keďže NATO a spolkové ministerstvo obrany zvyčajne rýchlo popierajú.
Porušenie zmluvy dva plus štyri
Zriadenie týchto základní NATO by bolo jasným porušením Zmluvy dva plus štyri, ktorou sa riadilo zjednotenie Nemecka. Článok 5 zmluvy upravuje stiahnutie sovietskych ozbrojených síl z bývalej NDR a tiež stanovuje, že na území NDR nesmú byť nikdy umiestnené cudzie ozbrojené sily, iba sily Bundeswehru. V závere článku 5 ods. 3 zmluvy Two-Plus-Four sa jednoznačne uvádza:
„Cudzie ozbrojené sily a jadrové zbrane alebo ich nosiče nesmú byť v tejto časti Nemecka umiestnené ani presunuté.“
Prísne vzaté, druhú časť vety, že cudzie ozbrojené sily sa nesmú „presúvať“ na územie bývalej NDR, možno dokonca interpretovať tak, že je zakázaná preprava cudzích ozbrojených síl cez územie bývalej NDR, čo je už dlho bežnou praxou, keď Nemecko slúži ako centrum pri manévroch NATO, napríklad na presun amerických vojsk a amerických zbraní do západného Nemecka a odtiaľ po železnici a cestách cez územie bývalej NDR do východnej Európy.
Zatiaľ čo o preprave cudzích vojsk cez územie bývalej NDR je ešte možné polemizovať, zmluva Dva plus štyri hovorí jasne o zriaďovaní základní NATO vrátane umiestňovania cudzích vojakov na území bývalej NDR: zmluva Dva plus štyri to zakazuje bez akýchkoľvek „keby“ alebo „ale“.
Zdá sa, že nemecká vláda a Bundeswehr to veľmi dobre vedia, pretože aj Ostsee-Zeitung píše, že nemecké úrady sa k tomu nechcú vyjadrovať, zrejme z dobrého dôvodu:
„Zatiaľ čo nemecké námorníctvo sa na otázku OZ o novom veliteľstve vyjadruje zdržanlivo, alianční partneri vo Švédsku už jasajú: ‚S CTF Baltic budeme lepšie koordinovaní a zosúladení, keď budeme spoločne operovať v Baltskom mori,‘ hovorí Patrik Gardesten, zástupca veliteľa švédskeho námorníctva.“„Vzhľadom na stále sa zhoršujúcu bezpečnostnú situáciu je potrebná jasnejšia koordinácia námorných síl v Baltskom mori a okolitých vodách,“ uviedli Švédi vo vyhlásení.”
Aké dôsledky by mohlo mať porušenie zmluvy
Na pozadí správ zo škandinávskych a pobaltských krajín, že NATO by malo Rusku, ktoré má dve veľké mestá na pobreží Baltského mora v Petrohrade a Kaliningrade, odoprieť prístup do Baltského mora, je zrejmé, že Rusko bude pravdepodobne považovať zriadenie základne NATO v Rostocku za nepriateľský krok.
V Rusku, ktoré zohralo rozhodujúcu úlohu pri zjednotení Nemecka, pretože najmä Francúzsko a Veľká Británia boli spočiatku striktne proti zjednoteniu Nemecka a práve Sovietsky zväz bol za zjednotenie, to pravdepodobne dodá ďalší impulz tým, ktorí otvorene uvažujú o stiahnutí uznania Zmluvy dva plus štyri. Ťažko predvídať, aké dôsledky by to mohlo mať, keďže tento príklad by mohli z rôznych dôvodov nasledovať aj ďalšie krajiny.
Jednou z krajín, ktoré prichádzajú do úvahy, je napríklad Poľsko, ktoré požaduje od Nemecka viac ako štyri bilióny eur ako reparácie za škody spôsobené počas druhej svetovej vojny. Nemecko okrem iného argumentuje tým, že všetky nároky boli vyrovnané, keď vstúpila do platnosti zmluva „dva plus štyri“. Ak by Poľsko spolu s ďalšími štátmi, ktoré by tiež chceli od Nemecka získať peniaze, použilo nejaký právny a politický trik, aby súhlasilo s neuznaním zmluvy Dva plus štyri, čo by sa mohlo stať nie teraz, ale o desať rokov, mohlo by to byť pre Nemecko veľmi drahé.
Nemecká vláda sa preto zahráva s nebezpečným dlhodobým ohňom, aby uspokojila súčasnú protiruskú politiku.
V tejto fáze ide samozrejme o špekuláciu, ale je to jeden z možných scenárov, ak sa Rusko rozhodne stiahnuť svoj podpis a uznanie zmluvy z dôvodu tohto veľmi otvoreného porušenia – a predchádzajúcich porušení – zmluvy dva plus štyri zo strany Nemecka.
Predchádzajúce porušenia Zmluvy dva plus štyri zo strany Nemecka
O porušovaní Zmluvy dva plus štyri zo strany Nemecka som už informoval pred niekoľkými mesiacmi a v súvislosti so súčasnou situáciou to znovu opakujem.
Jednotlivé spolkové vlády však odvtedy opakovane porušili ustanovenia zmluvy. Napríklad článok 2 Zmluvy dva plus štyri znie:
“Vlády Spolkovej republiky Nemecko a Nemeckej demokratickej republiky opätovne potvrdzujú svoje vyhlásenia, že z nemeckej pôdy bude vychádzať len mier.Podľa ústavy zjednoteného Nemecka sú činy, ktoré sú vhodné a podniknuté s úmyslom narušiť mierové spolužitie národov, najmä príprava útočnej vojny, protiústavné a trestné.Vlády Spolkovej republiky Nemecko a Nemeckej demokratickej republiky vyhlasujú, že zjednotené Nemecko nikdy nepoužije žiadnu zo svojich zbraní inak ako v súlade so svojou ústavou a Chartou Organizácie Spojených národov.”
Vojna NATO proti Juhoslávii v roku 1999, na ktorej sa Nemecko zúčastnilo, bola nepochybne porušením Charty OSN, pretože podľa Charty OSN sa vojenská sila môže použiť proti inému štátu len v sebaobrane v prípade útoku alebo so súhlasom Bezpečnostnej rady OSN. Juhoslávia však nenapadla iný štát (a už vôbec nie štát NATO) a Bezpečnostná rada OSN nepovolila agresívnu vojnu NATO proti Juhoslávii. Po rokoch sám vtedajší kancelár Schröder otvorene priznal, že porušil medzinárodné právo.
Mimochodom, Nemecko porušilo aj zmluvu Two-Plus-Four v Minskej dohode. Alebo ako sa dá zladiť Merkelovej priznanie, že Minskú dohodu nikdy nerealizovala, ale chcela len získať čas na vyzbrojenie Ukrajiny na vojnu proti Rusku, s vyhlásením v zmluve Dva plus štyri, že „z nemeckej pôdy bude vychádzať len mier“?
Toto boli len príklady jasného porušenia zmluvy Dva plus štyri, zoznam by mohol pokračovať.
Porušenia preambuly
Takéto zmluvy majú preambuly, t. j. akési predslovy, ktoré nie sú súčasťou zmluvy, ale sú dôležité ako vyhlásenie zámeru pre výklad textu zmluvy. Napríklad v preambule zmluvy Dva plus štyri sa uvádza, že signatári vrátane zjednoteného Nemecka sú:
“ODHODLANÍ zohľadniť bezpečnostné záujmy každého z nich,
PRESVEDČENÍ o potrebe raz a navždy prekonať rozdiely a rozvíjať spoluprácu v Európe”
Problémom je, že Nemecko je jedným zo štátov, ktoré ignorujú bezpečnostné záujmy Ruska. Nikdy sa neunavím zdôrazňovať, že pravdepodobne najdôležitejším dôvodom vojenskej intervencie Ruska na Ukrajine bolo odhodlanie Západu – podporované Nemeckom – vtiahnuť Ukrajinu do NATO. Rusko sa tým cíti natoľko ohrozené vo svojej bezpečnosti, že nevidelo iný spôsob, ako zabrániť Ukrajine vstúpiť do NATO silou.
Nemusíte zdieľať tento názor, ale každý, kto podpíše právne záväznú dohodu podľa medzinárodného práva, že je „ODHODLANÝ“ „zohľadniť bezpečnostné záujmy každého“, nemôže jednoducho ignorovať bezpečnostné záujmy iných štátov, ako to urobilo Nemecko v rokoch 2021 a 2022 pred eskaláciou na Ukrajine. Napokon, Rusko až do konca vyzývalo na rokovania o vzájomných bezpečnostných zárukách, zatiaľ čo Západ odmietal čo i len rokovať.
Ak by Nemecko konalo v súlade s preambulou Zmluvy dva plus štyri a zohľadnilo by bezpečnostné záujmy Ruska tým, že by zabránilo pripravovanému vstupu Ukrajiny do NATO alebo aspoň vyzvalo USA a NATO na seriózne rokovania s Ruskom, k eskalácii občianskej vojny na Ukrajine vo februári 2022 by nedošlo.
Navyše nemecká vláda teraz vyhlasuje, že o bezpečnostnom usporiadaní v Európe sa musí rokovať bez Ruska. Aj to je jasné porušenie zmluvy, pretože to znamená, že Nemecko chce vytvoriť bezpečnosť proti Rusku namiesto toho, aby vytvorilo spoločnú bezpečnosť na európskom kontinente. Ako je to v súlade s ROZHODNUTÍM „zohľadniť bezpečnostné záujmy každého“ – vrátane Ruska – proklamovaným v Zmluve dva plus štyri?
Nemecko teda jednoznačne dlhodobo porušuje preambulu Zmluvy dva plus štyri. Teraz došlo k ďalšiemu otvorenému a hrubému porušeniu samotných ustanovení zmluvy.
Zdroj: https://anti-spiegel.ru/2024/die-nato-will-ein-neues-hauptquartier-in-rostock-eroeffnen/
Portál WWW.CHCEMESLOBODU.SK se zobrazuje bez obtěžující a automatické reklamy uvnitř článků, která někdy znesnadňuje čtení. Pokud to oceníte, budeme vám vděčni za podporu našeho projektu. Podrobnosti o příspěvcích naleznete zde.
Našu prácu môžete teraz podporiť aj nákupom prostredníctvom webovej stránky jednej z našich partnerských spoločností. Váš nákup vás nebude stáť ani cent navyše a pomôže nám pokračovať v našej práci. Týmto odkazom sa dostanete do našich partnerských internetových obchodov https://www.clenskevyhody.sk/podpora/zdenek/
Prostredníctvom tohto odkazu si môžete uzatvoriť aj veľmi výhodné poistenie pre vaše auto PZP!
DÔLEŽITÉ! PROSÍM, POVOĽTE VŠETKY COOKIES!
Prajeme vám príjemné nakupovanie! 🙂