Russia Today, 23.10.2024
V Kazani pokračuje 16. samit BRICS. V druhý deň podujatia sa stretli hlavy štátov a vlád členských štátov BRICS v úzkom a rozšírenom zložení a prijali spoločné vyhlásenie. O najdôležitejších udalostiach informuje agentúra RIA Novosti.
Autor: Renat Abdullin
Utorok na samite BRICS v ruskej Kazani bol venovaný predovšetkým bilaterálnym rokovaniam: Vladimir Putin sa stretol s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom, indickým premiérom Naréndrom Módím, prezidentmi Južnej Afriky a Egypta Cyrilom Ramaphosom a Abd al-Fattáhom as-Sísím a šéfkou Novej rozvojovej banky BRICS Dilmou Rousseffovou.
V stredu sa začala všeobecná diskusia súčasných členov BRICS (Brazília, Rusko, India, Čína, Južná Afrika, Irán, Egypt, Etiópia a Spojené arabské emiráty).
Prehĺbenie vs. rozšírenie
Hlavnými témami boli prehlbovanie finančnej spolupráce a ďalšie rozširovanie organizácie. Vladimir Putin vo svojom úvodnom prejave varoval:
„Bolo by určite nesprávne ignorovať bezprecedentný záujem krajín globálneho Juhu a Východu o zintenzívnenie kontaktov s BRICS.“
Viac ako 30 krajín už vyjadrilo želanie zapojiť sa do aliancie v tej či onej forme. Tu však treba nájsť správnu rovnováhu – nesmie sa ohroziť efektívnosť organizácie. Ruský prezident charakterizoval podstatu BRICS takto:
“Členské štáty nášho združenia majú skutočne obrovský politický, hospodársky, vedecký, technologický a ľudský potenciál. Zároveň nás spájajú spoločné hodnoty a spoločný svetonázor. BRICS zahŕňa rovnako zmýšľajúce, suverénne krajiny, ktoré zastupujú rôzne kontinenty, modely rozvoja, náboženstvá, rôzne civilizácie a kultúry.”
Si Ťin-pchingAlexej Daničev, fotohostingová agentúra brics-russia2024.ru / Sputnik
Politika dobrého susedstva a vzájomného zohľadňovania záujmov je obzvlášť dôležitá teraz, pripomenul Putin, keď „dochádza k skutočne zásadným zmenám a prebieha proces formovania multipolárneho sveta“.
Čínska hlava štátu a stranícky líder Si Ťin-pching tiež vyzval na dodržiavanie koncepcie multilateralizmu a na zohľadňovanie názorov krajín globálneho Juhu. A indický premiér Naréndra Módí potvrdil svoju ochotu zapojiť sa do rokovaní so zainteresovanými krajinami.
Zasadnutie potom pokračovalo v rozšírenom formáte za účasti členov delegácií a zástupcov medzinárodných inštitúcií.
Rýchlejší rast ako v skupine G7
Putin už tradične obrátil pozornosť na kvantitatívne ukazovatele. A tie sú pôsobivé: podiel krajín BRICS na svetovej ekonomike bude na konci roka 2024 predstavovať 36,7 %, počítané v parite kúpnej sily, čo je výrazne viac ako podiel krajín G7, ktorý je 30 %.
Centrá hospodárskej aktivity sa presúvajú do rozvíjajúcich sa ekonomík. Zároveň sa zvyšuje dlhové zaťaženie západných krajín. Zhrnul to Putin:
„Formuje sa multipolárny model, ktorý spúšťa novú vlnu rastu, generovanú predovšetkým v krajinách globálneho Juhu a Východu a, samozrejme, v krajinách BRICS.“
Rusko predložilo niekoľko návrhov na ďalší rozvoj. Medzi ne patrí: vytvorenie investičnej platformy BRICS, otvorenie burzy obilia a samostatnej platformy pre drahé kovy a diamanty.
Dolár a bezpečnosť
Na okraj zasadnutia sa podrobne diskutovalo o situácii na Blízkom východe – hovoril o nej egyptský prezident. Iránska hlava štátu vyzvala krajiny BRICS, aby využili všetky možné prostriedky na zabezpečenie dodržiavania práv Palestínčanov.
Diskutovalo sa aj o kríze na Ukrajine:
„Čína, Brazília a krajiny globálneho Juhu založili skupinu ‘Priatelia mieru’,“ pripomenula čínska hlava štátu. Cieľom je zjednotiť veľký počet hlasov v prospech mieru. Je dôležité podporovať „skorú deeskaláciu konfliktu“ založenú na zásadách zabrániť rozšíreniu konfliktu, zabrániť jeho rozšíreniu na tretie strany a zdržať sa eskalácie nepriateľstva a rozdúchavania ohňa, upozornil Si.
BRICS by sa mal stať účinnejším nástrojom globálnej bezpečnosti, zdôraznil juhoafrický prezident.
Dilma Rousseffová a Vladimir Putin, 06.06.2024Vladimir Smirnov / Sputnik
Šéfka Novej rozvojovej banky Dilma Rousseffová pripísala skutočnosť, že dolár sa používa ako zbraň, faktorom nestability. Putin s ňou súhlasil:
“Skutočne vidíme, že je to tak, “ súhlasil s ňou Putin. – „V skutočnosti si myslím, že je to veľká chyba tých, ktorí to robia.“
Pripomenul, že Rusko sa dolára nevzdáva z vlastnej iniciatívy, ale je nútené hľadať alternatívy. Dodržiavanie nepredvídateľných pravidiel vnucovaných zvonka je spojené s rizikami.
Účastníci samitu prijali Kazanskú deklaráciu. Tá sa bude šíriť aj v OSN, uviedol Putin. V dokumente sú zhrnuté výsledky ruského predsedníctva v tomto roku a načrtnuté priority do budúcnosti.
Vo štvrtok 24. októbra sa uskutočnia stretnutia v rámci formátu „Outreach“/„BRICS Plus“. Ide o komplexný mechanizmus interakcie s geograficky a ideologicky blízkymi krajinami. Po skončení všetkých podujatí v Kazani vystúpi ruský prezident na záverečnej tlačovej konferencii.
Preložené z ruštiny. Originál bol uverejnený 23. 10. 2024 na stránke ria.ru.
Portál WWW.CHCEMESLOBODU.SK se zobrazuje bez obtěžující a automatické reklamy uvnitř článků, která někdy znesnadňuje čtení. Pokud to oceníte, budeme vám vděčni za podporu našeho projektu. Podrobnosti o příspěvcích naleznete zde.
Našu prácu môžete teraz podporiť aj nákupom prostredníctvom webovej stránky jednej z našich partnerských spoločností. Váš nákup vás nebude stáť ani cent navyše a pomôže nám pokračovať v našej práci. Týmto odkazom sa dostanete do našich partnerských internetových obchodov https://www.clenskevyhody.sk/podpora/zdenek/
Prostredníctvom tohto odkazu si môžete uzatvoriť aj veľmi výhodné poistenie pre vaše auto PZP!
DÔLEŽITÉ! PROSÍM, POVOĽTE VŠETKY COOKIES!
Prajeme vám príjemné nakupovanie! 🙂