Ukrajinské F-16 sú prenasledované v blízkosti rumunských hraníc

7. aug 2024

Páčil sa vám článok? Prepošlite ho ďalej.

RUSSIA TODAY, Jewgeni Posdnjakow und Tatjana Alabugina, 07.08.2024

Odborníci pomenovali dôsledky umiestnenia stíhačiek F-16 poskytnutých ukrajinským ozbrojeným silám v blízkosti rumunských hraníc. Aj keď by tam mala byť aspoň jednoduchšia údržba, nie sú bezpečné.

fotka: F-16 USA v Iraku, 1991

Ukrajinské ozbrojené sily majú v úmysle umiestniť západné stíhačky F-16 v blízkosti rumunských hraníc. Podľa plánov protivníka by to malo zabezpečiť možnosť rýchleho doplnenia paliva zahraničných lietadiel a ich včasnú údržbu. Experti tiež predpokladajú, že nepriateľ chce týmto spôsobom ukryť nedostatkové stíhačky pred ruskými raketami – a riešenie tohto problému bude predstavovať novú výzvu pre naše domáce spravodajské služby.

Vladimir Selenskij potvrdil, že Ukrajina dostala západné stíhačky F-16. Podľa neho lietadlá už uvádzajú do prevádzky ukrajinskí piloti. Presný počet lietadiel nezverejnil. Je však známe, že za základňu bolo vybrané letisko Limanskoje v Odeskej oblasti, len niekoľko kilometrov od rumunských hraníc.

Podľa kanála Condottieros Telegram v nedeľu v Konstanci pristál Airbus A330 Stratotanker britských vzdušných síl. Má doplniť palivo ukrajinským stíhačkám, ktoré štartujú z leteckej základne NATO v Rumunsku a pristávajú na letisku Limanskoje.

Podľa vojenských spravodajcov prvé vozidlá odovzdané Ukrajine nesú rakety vzduch-vzduch stredného doletu AIM-120 AMRAAM a krátkeho doletu AIM-9 Sidewinder a sú vybavené systémami včasného varovania. Podľa telegramového kanála “Woennyj Oswedomitel” [Vojenský informátor] sa plánuje ich použitie na obranu proti bezpilotným lietadlám a riadeným strelám.

Je pozoruhodné, že experti už teraz označujú odovzdané F-16 za pomerne staré stroje. Napríklad americký politológ Mark Sleboda uviedol, že by nemohli odolať “najlepšiemu systému protivzdušnej obrany na svete, jasne a nesporne preukázanému”, ktorý nasadila ruská strana.

NATO sa však snaží nájsť riešenie, ako zabezpečiť bezpečnosť lietadiel. Podľa respondentov denníka Vzgliad nebolo miesto umiestnenia stíhačiek vybrané náhodne. Už začiatkom júna sa hovorilo, že by mohli byť umiestnené buď v blízkosti Rumunska, alebo na rumunskom území.

Ako uviedol denník Vzgliad, umiestnenie stíhačiek mimo Ukrajiny by zmenilo krajinu na obrovskú leteckú základňu NATO. Poukazovalo sa aj na to, že ukrajinské ozbrojené sily by v prípade odovzdania všetkých stíhačiek Kyjevu výrazne zvýšili svoje útočné a obranné kapacity, čo by však nemalo zásadný vplyv na priebeh konfliktu.

Experti predpokladajú, že protivník bude tieto stíhačky využívať primárne na posilnenie svojej protivzdušnej obrany a sekundárne na odpaľovanie rakiet dlhého doletu Storm Shadow. V oboch prípadoch je hlavnou úlohou ukrajinských ozbrojených síl chrániť stíhacie lietadlá pred ruskou protivzdušnou obranou.

“Letisko v Limanskom nemusí byť konečným miestom nasadenia stíhačiek F-16. Zatiaľ sa tu uskutočnil len skúšobný let, ktorý ukrajinskí vládcovia využili na demonštráciu svojej údajnej vojenskej sily. Stíhačky však budú pravdepodobne umiestnené v Odeskej oblasti,” hovorí generálmajor Vladimir Popov, významný ruský vojenský pilot.

“Je na to niekoľko dôvodov. Prvým je jej blízkosť k rumunským hraniciam. To umožňuje realizovať “stratégiu stiahnutia”: ak ukrajinské ozbrojené sily dostanú informáciu o možnej likvidácii lietadla z našej strany, majú možnosť rýchlo prepraviť lietadlo do susedného štátu, kde ho teoreticky nemôžu dosiahnuť naše rakety,” zdôrazňuje.

“Po druhé, Rumunsko má dobre vybavenú technickú základňu na údržbu F-16, takže ak sa diagnostikuje problém so stíhacím lietadlom, môže sa tam prepraviť aj na následnú opravu,” vysvetľuje hovorca.

“Tretím dôvodom je, že letiská v Odeskej oblasti sa nachádzajú v maximálnej vzdialenosti od styčnej línie. S ohľadom na to tu boli špeciálne pripravené špeciálne opevnenia pre lietadlá. Niektoré lietadlá F-16 môžu kryť železobetónovými konštrukciami. Dodatočnú ochranu pravdepodobne vytvoria vybudovaním návnad,” zdôrazňuje expert.

“Okrem toho sa budú snažiť pravidelne presúvať stíhačky z jedného letiska na druhé. Bude to ťažké, pretože Rusko už dlhší čas útočí na pristávacie dráhy vhodné pre stíhačky F-16. Možno sa po bojových misiách pokúsia “utiecť” do Rumunska alebo Moldavska, ale to sú kolosálne riziká pre obe krajiny. Neúčinnosť tejto stratégie vyplýva aj z našich možností útoku,” hovorí Popov.

Podľa jeho názoru je pravdepodobné, že Rusko použije na útok na stíhacie lietadlá rakety Kinshal. “Ide o hypersonickú muníciu, ktorej je veľmi ťažké sa vyhnúť. Aj keby sa ukrajinským ozbrojeným silám podarilo získať informácie o pripravovanom útoku, neexistuje záruka, že budú mať dostatok času na prijatie protiopatrení,” hovorí expert.

“Úloha boja proti F-16 prirodzene predstavuje pre naše spravodajské služby nové výzvy.

Zistiť stíhačky nie je jednoduchá úloha. Máme však už skúsenosti zo špeciálnej vojenskej operácie. Som presvedčený, že naše skúsenosti dokážeme prispôsobiť zmenenej realite. Koniec koncov, príklad západných tankov hovorí sám za seba,” povedal hovorca.

Je známe, že bojové lietadlá budú vybavené raketami AIM-120 AMRAAM a AIM-9 Sidewinder. “Ide o dobrú muníciu vzduch-vzduch, ktorá má však veľmi vysoké požiadavky na viditeľnosť. Formálne je určená skôr na obranné účely, ale myslím si, že ukrajinské ozbrojené sily sa s jej pomocou pokúsia podniknúť sériu útokov,” hovorí Popov.

Vojenský analytik Michail Onufrienko má iný názor. Podľa neho sa stíhačky F-16 používajú na ochranu leteckých zariadení pred ruskými útokmi. “Okrem toho sa tieto stíhačky často používajú na posilnenie protivzdušnej obrany a majú pomôcť organizovať obranu niektorých ukrajinských miest,” hovorí.

“Naznačujú to aj vybrané rakety vzduch-vzduch. Uvedené typy munície sú však už pomerne staré. Naše radarové systémy ich dobre detegujú. Ukrajinské ozbrojené sily nebudú schopné bojovať o vzdušnú prevahu – svoju úlohu tu zohráva relatívne malý počet dostupných stíhačiek F-16. Nepriateľ preto bude môcť nasadiť novú techniku len vo veľmi obmedzenej miere,” uzatvára Onufrienko.

Preložené z ruštiny. Článok bol prvýkrát uverejnený 5. augusta 2024 v novinách Vzgliad.

Portál WWW.CHCEMESLOBODU.SK se zobrazuje bez obtěžující a automatické reklamy uvnitř článků, která někdy znesnadňuje čtení. Pokud to oceníte, budeme vám vděčni za podporu našeho projektu. Podrobnosti o příspěvcích naleznete zde.

Páčil sa vám článok? Prepošlite ho ďalej.