TICHYS EINBLICK, MATTHIAS NIKOLAIDIS, 24.06.2024
ROZHODNUTIE PRED SAMITOM EÚ
Byrokraciu EÚ nikto nezastaví. Ale jeden človek sa o to aj tak pokúša. Belgičan Frédéric Baldan podal vôbec prvú a teraz už druhú žalobu na úradujúceho predsedu Komisie. Nomináciu von der Leyenovej považuje za nezákonnú vzhľadom na jej zanedbanie povinností.
Samit EÚ 27 sa uskutoční budúci štvrtok a piatok. Očakáva sa oficiálne vymenovanie Ursuly von der Leyenovej za predsedníčku Komisie. Jedna osoba tomu však chce zabrániť: Frédéric Baldan z Belgicka podal v apríli 2023 na von der Leyenovú trestné oznámenie. Úvodné pojednávanie sa uskutočnilo 17. mája na trestnom súde v Liége. Zástupcovia von der Leyenovej vyzvali na zastavenie konania, čo nebolo akceptovateľné. Ďalšie konanie bolo odložené na december, a tak zostáva v neistote.
Tento neuspokojivý stav teraz podnietil Baldana k podaniu naliehavej žiadosti proti vymenovaniu von der Leyenovej za predsedníčku Komisie. Podľa Baldanovho prvého trestného oznámenia je von der Leyenová vinná z “uzurpácie titulov a funkcií”, “nezákonného zastupovania záujmov a korupcie” a “ničenia verejných dokumentov” v škandále Pfizergate. Zmluva so spoločnosťou Pfizer na 1,8 miliardy dávok bola poslednou z troch zmlúv o mRNA medzi Komisiou a americkým farmaceutickým gigantom. Nakoniec mala EÚ spoločnosti Pfizer vyplatiť 35 miliárd eur, ktoré mali zaplatiť členské štáty. Ide o najdrahšiu zmluvu, akú kedy EÚ uzavrela.
Bez mandátu členských štátov a napriek tomu, že existoval oficiálny vyjednávací tím (preto bolo vznesené obvinenie z uzurpácie úradu), spoločnosť UvdL rokovala o (stále tajných) zmluvách o mRNA s generálnym riaditeľom spoločnosti Pfizer Albertom Bourlom v podstate prostredníctvom textových správ.Potom ich buď zničila, alebo úmyselne zatajila pred úradmi, čo je v oboch prípadoch porušením pravidiel správania sa komisárov EÚ.Baldan sa teda domnieva, že uzol utiahol dostatočne na to, aby naliehavé odvolanie dopadlo pozitívne v jeho prospech.
Sudca v Bruseli teraz musí rozhodnúť, či sú tieto dôvody dostatočné na to, aby EPP a Rada EÚ nemohli von der Leyenovú vymenovať.Svoj rozsudok chce v skutočnosti oznámiť do budúceho štvrtka – v čase veľkého summitu EÚ.Je však vôbec mysliteľné, aby malý bruselský súd prehovoril veľkú Radu do programu?Pravdepodobne nie. Ale v skutočnosti by to tak malo byť.
Od škandálu okolo komisárky pre vedu Édith Cressonovej, ktorý v roku 1999 viedol k odstúpeniu celej Santerovej komisie, existuje etický kódex správania sa komisárov, ktorému podlieha aj Ursula von der Leyenová ako “prvá komisárka”.V roku 1999 Santerova komisia v podstate kolektívne odstúpila kvôli malej kauze s Cressonom po tom, ako mu Parlament pohrozil, že ho odvolá z funkcie prostredníctvom hlasovania o nedôvere.Pfizer- alebo Ursulagate neviedli k žiadnemu vývoju: Parlament ničím nehrozil, skôr opakovane zbavil von der Leyenovej mlčanlivosti, pričom väčšinové skupiny nepožadovali zverejnenie zmlúv o mRNA alebo textových správ von der Leyenovej.A tak sa ani Komisia necítila nútená nič urobiť – žiadna rezignácia, nič, len veľa pokračovania.
Prvé žaloby proti úradujúcemu predsedovi Komisie
Baldanov nový návrh však nie je namierený len proti pripravovanej nominácii von der Leyenovej zo strany hláv štátov a vlád EÚ, ktorá sa očakáva na budúcotýždňovom samite, ale aj proti predchádzajúcej nominácii zo strany EPP, ktorá je európskou odnožou CDU a CSU. Podľa Baldanovho návrhu sú obe nominácie nezákonné.
Už “nominácia pani von der Leyenovej zo strany EPP na post predsedníčky Európskej komisie” bola “zneužitím moci”. Nesplnila “podmienky stanovené v európskych zmluvách, v kódexe správania členov Európskej komisie a dokonca ani v kódexe správania jej vlastnej strany pre túto funkciu”. Nominácia zo strany EPP preto nebola možná. Ide o úplne nové normy pre politickú kariéru.
Baldanove sťažnosti sú v skutočnosti prvými sťažnosťami proti úradujúcemu predsedovi Komisie v histórii. V skutočnosti vôbec nemali byť potrebné, ako sa domnieva poslanec Európskeho parlamentu Martin Sonneborn (Die Partei): “Keby boli mechanizmy inštitucionálnej a medziinštitucionálnej samoregulácie v EÚ aspoň z polovice neporušené, k žiadnej zo sťažností, ktoré viedol Frédéric Baldan, by nikdy nedošlo.” Podľa Sonneborna sa Komisia, Rada a Parlament mali dohodnúť na odvolaní von der Leyenovej. Baldan sa teraz snaží “provizórnym spôsobom” napraviť “nefunkčnosť inštitúcií EÚ” pomocou právnych prostriedkov. Ide o “sebaobranu občana EÚ proti zlyhaniu týchto inštitúcií”.
Von der Leyenová: najvyššie postavená úradníčka v EÚ
Aj EPP veľmi dobre vie, že nominácia von der Leyenovej zo strany EPP je zneužitím moci, hovorí Baldan v rozhovore s Martinom Sonnebornom: “Pretože vedia, že ide v podstate o porušenie európskych zmlúv. Ide o porušenie kódexu správania. A to, čo urobila pani von der Leyenová, nie je v súlade ani so stanovami jej vlastnej strany.” Je zrejmé, že istí ľudia sa rozhodli porušiť princípy právneho štátu, európske zmluvy, stanovy vlastnej strany a všetky etické pravidlá a pravidlá správania EÚ. Zatiaľ sa to týka velikánov EPP, ako je napríklad predseda strany Manfred Weber (CSU), ale aj všetkých tých, ktorí nominácii v Berlíne tlieskali.
Pred dvoma týždňami Baldan zaslal formálne žiadosti o stiahnutie nominácie von der Leyenovej predsedovi Rady Charlesovi Michelovi, komisárke pre hodnoty a transparentnosť Věre Jourovej a predsedovi EPP Manfredovi Weberovi (CSU). Ako sa očakávalo, nič nenasledovalo. EPP sa však minulý piatok musela dostaviť na verejné vypočutie pred bruselský súd.
Baldan tiež jasne uvádza, že Ursula von der Leyenová nie je voleným politikom, a preto nemôže využívať imunitu demokraticky zvolených poslancov EP. Je jednoducho verejnou činiteľkou, technokratkou, ktorá bola do svojej funkcie (predsedníčky Komisie) vymenovaná po posledných voľbách do EÚ a teraz dúfa v predĺženie zmluvy. Martin Sonneborn predstavuje Baldanovú ako “lobistku za občanov”. Mimochodom, Baldan v priebehu svojich sťažností prišiel o štatút oficiálneho lobistu v štrasbursko-bruselskom parlamente – samozrejme, čisto náhodou.
Prokurátori EÚ mali prípad v tichosti pochovať
Čo je však dôležitejšie, von der Leyenová podľa Baldana porušila aj Chartu základných práv EÚ, niekoľko zmlúv EÚ a Kódex správania komisárov, čo v podstate znemožňuje jej opätovné vymenovanie za predsedníčku Komisie. Existuje “Kódex správania členov Európskej komisie”, podľa ktorého musia komisári EÚ zachovávať úplnú “nezávislosť, bezúhonnosť, dôstojnosť, lojalitu a diskrétnosť vo svojom správaní a pri výkone svojich povinností”. “Musia spĺňať najvyššie štandardy etického správania,” uvádza sa v ňom tiež. Ich správanie a vyhlásenia nesmú nijakým spôsobom poškodzovať “ich nezávislosť, integritu a dôstojnosť ich funkcie”. Úradníci EÚ sa tiež musia vyhýbať akejkoľvek situácii, “ktorá by mohla viesť ku konfliktu záujmov alebo ktorá by mohla byť odôvodnene vnímaná ako konflikt záujmov”.
A dokonca aj EPP sa skutočne zaviazala k “nezávislosti” a “nepodplatiteľnosti” svojich politikov: “Tí, ktorí vykonávajú moc, musia byť viazaní vyšším morálnym štandardom. Politici musia rešpektovať zásady právneho štátu.” Okrem toho sa nesmie “plytvať verejnými prostriedkami”. V súlade so stanovami EPP sa treba vyhnúť akejkoľvek “situácii, ktorá by mohla naznačovať úplatkárstvo, korupciu alebo neprimeraný vplyv”. Baldan dospel k ostrému záveru, že ani Rada, ani EPP by nemali nominovať osobu, akou je Ursula von der Leyenová, na fakticky najvyššiu funkciu v EÚ.
Mimochodom, Sonneborn pravdepodobne správne vníma zásah prokuratúry EÚ (EPPO) do prvej Baldanovej sťažnosti ako rozptýlenie a možné zmarenie konania, ktoré má byť vedené do slepej uličky (TE o tom už informovala).
EPPO predsa podlieha komisárovi EÚ pre spravodlivosť, Belgičanovi Didierovi Reyndersovi, ktorý je zasa podriadený von der Leyenovej. Nezávislé rozhodnutie – ak vôbec nejaké – možno preto očakávať len od súdu v Liége, ale nie od EPPO v spolupráci s Európskym súdnym dvorom (ESD), ktorý sa doposiaľ ani nezapojil. Vyšetrovanie EPPO adresované Komisii v súvislosti s chýbajúcimi textovými správami Von der Leyenovej tiež nebolo zverejnené. Všetko tomu nasvedčuje: Vyšetrovanie EPPO sa skončí bez výsledku.
Zdroj: https://www.tichyseinblick.de/kolumnen/aus-aller-welt/ursulagate-klage-gegen-nominierung/