Vojenské manévre: USA sa obávajú rusko-čínskeho spojenectva

15. aug 2024

Páčil sa vám článok? Prepošlite ho ďalej.

RUSSIA TODAY, 14.08.2024

fotka: Ruské bombardéry Tu-95MS a čínske bombardéry H-6K vykonávajú 25. júla hliadkové lety nad severným Pacifikom

USA sú znepokojené zintenzívnením vojenskej spolupráce medzi Ruskom a Čínou. Toto partnerstvo by mohlo vytvoriť protiváhu proamerickým blokom v ázijsko-tichomorskom regióne. Čínske vedenie vysvetľuje, že táto spolupráca nie je namierená proti tretím krajinám.

Rastúce zbližovanie medzi Moskvou a Pekingom vyvoláva vo Washingtone obavy. Politické a hospodárske spojenectvo je namierené proti Západu, píše The New York Times.

Intenzívna vojenská spolupráca je provokáciou, pretože posledné vojenské manévre sa konali v blízkosti Taiwanu, Japonska a Južnej Kórey, kde majú USA strategické záujmy, píše denník. V júli čínske a ruské bombardéry dlhého doletu spoločne hliadkovali v blízkosti Aljašky. Obe krajiny tiež uskutočnili námorné cvičenia vo vodách Juhočínskeho mora.

Vojenské cvičenia demonštrovali vyjadrenie spojenectva medzi Si Ťin-pchingom a Vladimírom Putinom, ktorí by sa pokúsili vyzvať svojho najväčšieho geopolitického rivala, USA. Obchodné obmedzenia USA a spojenectvo Washingtonu s ázijskými krajinami tlačili Čínu k spolupráci s Ruskom. „Peking si čoraz viac uvedomuje, že diplomatické a hospodárske kroky nestačia na to, aby Washingtonu odovzdal svoj odkaz. Preto sa Čína čoraz viac spolieha na vlastné vojenské sily ako na prostriedok signalizácie. Partnerstvo s Ruskom je jedným zo spôsobov, ako posilniť posolstvá Pekingu,“ povedal Brian Hart, člen ‚China Power Project‘ v Centre pre strategické a medzinárodné štúdie vo Washingtone.

Rusko-čínske cvičenia zasiali vo Washingtone pochybnosti o tom, či by USA mohli vyhrať vojnu v ázijskom regióne proti spojeným silám Ruska a Číny, píše denník. Spoločná rusko-čínska bombardovacia hliadka pri Aljaške v júli zdôraznila údajnú hrozbu.
Peking potrebuje Moskvu ako jedinú ďalšiu veľkú mocnosť v protiklade k Washingtonu. „Čína sa nachádza vo veľmi zložitej geopolitickej situácii. Nemá žiadnych spojencov. Rusko je jedinou krajinou, ktorá môže niečo zmeniť,“ povedal Alexander Koroľov, expert na rusko-čínske vzťahy z Univerzity Nového Južného Walesu v Sydney.
Najväčšou výhodou spolupráce s Moskvou, ak by Rusko stálo v konflikte na strane Číny, je najväčší ruský jadrový arzenál na svete. Rusko by mohlo Čínu podporiť aj inými spôsobmi bez toho, aby sa zapojilo do konfliktu, tvrdí Oriana Skylar Mastro, odborníčka na medzinárodné štúdie na Stanfordskej univerzite. Čína a Rusko majú spoločnú pozemnú hranicu dlhú viac ako 4 000 kilometrov. To umožňuje dodávky zbraní a iných zásob v prípade, že Západ zavedie námornú blokádu zameranú na Čínu. „V prípade dlhotrvajúcej vojny bude vďaka tejto podpore oveľa ťažšie presvedčiť Čínu, aby sa vzdala,“ hovorí expert.
Čínska a ruská armáda sú všetko, len nie tak integrované ako ozbrojené sily USA so svojimi spojencami v NATO. Americká vláda však vyjadrila znepokojenie nad intenzívnejšou spoluprácou medzi oboma krajinami.
Rusko-čínske cvičenia, najmä v blízkosti Aljašky, by sa konali častejšie, aby sa čelilo americkému tlaku, zdôraznil Song Zhongping, obranný analytik a bývalý čínsky vojenský dôstojník. „Hoci hovoríme, že vojenské cvičenia nie sú zamerané na tretiu stranu, v skutočnosti majú cieľ: hegemóniu USA a alianciu, ktorú USA vytvorili na zadržiavanie Číny,“ zdôrazňuje expert.

Portál WWW.CHCEMESLOBODU.SK se zobrazuje bez obtěžující a automatické reklamy uvnitř článků, která někdy znesnadňuje čtení. Pokud to oceníte, budeme vám vděčni za podporu našeho projektu. Podrobnosti o příspěvcích naleznete zde.

Páčil sa vám článok? Prepošlite ho ďalej.