Zameranie na Kaliningrad: USA sa obávajú reakcie Ruska po oznámení o útoku Tomahawk

19. júl 2024

Páčil sa vám článok? Prepošlite ho ďalej.

Berliner Zeitung, Nicolas Butylin, 19.07.2024

fotka: Ako reaguje Rusko na presun amerických riadených striel Tomahawk do Nemecka?

Odpoveď na seba nenechala dlho čakať. Námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov varoval USA a Nemecko pred rozmiestnením hypersonických zbraní a riadených striel Tomahawk v Európe. Moskva prijme „kompenzačné opatrenia“, ak Nemecko pod zámienkou situácie v Kaliningrade iniciuje „eskalačné opatrenia“. Na otázku o možnom použití jadrových zbraní Riabkov odpovedal, že nevylučuje „žiadne možnosti“.

Vo Washingtone však panuje znepokojenie z rétorickej odvety ruského ministerstva zahraničných vecí. „Samozrejme, akákoľvek rétorika súvisiaca s použitím alebo rozmiestnením jadrových hlavíc je znepokojujúca a budeme ju naďalej pozorne sledovať,“ povedal hovorca ministerstva zahraničných vecí na štvrtkovej tlačovej konferencii.

Zameranie na ruskú exklávu Kaliningrad v Baltskom mori

Ruská exkláva Kaliningrad v Baltskom mori je pre obe strany obzvlášť dôležitá. Spolkový minister obrany Boris Pistorius (SPD) v rozhovore pre luxemburský denník Tageblatt vysvetlil, že rozmiestnenie rakiet s plochou dráhou letu Tomahawk alebo hypersonických zbraní, ktoré sa stále vyvíjajú, je reakciou na umiestnenie ruských rakiet Iskander v Kaliningradskej oblasti.

Pistorius tvrdí, že Moskva má podobné zbraňové systémy už nejaký čas. Podľa Pistoriusa má Kremeľ pravdepodobne takéto zbrane umiestnené v Kaliningrade. To znamená, že sú „v absolútnom dosahu Nemecka a ďalších európskych krajín“. Minister obrany tiež povedal, že „odstrašenie bude opäť fungovať“, keď bude jasné, že Nemecko a NATO sa môžu úspešne brániť.

Pre kontext: Alexanderplatz v Berlíne je od kaliningradskej exklávy vzdialený menej ako 500 kilometrov – simulácia v ruskej štátnej televízii pred dvoma rokmi ukázala, že jadrová zbraň by mohla dosiahnuť Berlín za 106 sekúnd, Paríž za 200 sekúnd a Londýn za 202 sekúnd.

Námestník ruského ministra zahraničných vecí Riabkov následne pre tlačovú agentúru Interfax uviedol, že obrana Kaliningradu je pre Kremeľ opäť najvyššou prioritou. Ruské sily vraj v budúcnosti posilnia bezpečnosť pozdĺž celej hranice vrátane vojnovej zóny na Ukrajine. „Budeme reagovať kompenzačnými opatreniami spôsobom, ktorý považujeme za najprijateľnejší,“ povedal Riabkov.

Na okraj minulotýždňového samitu NATO vo Washingtone sa USA a Nemecko rozhodli rozmiestniť v južnom Nemecku od roku 2026 riadené strely Tomahawk, ktoré môžu útočiť aj na ciele v Rusku s doletom až 2 500 kilometrov, rakety SM-6 a hypersonické zbrane, ktoré ešte neboli vyvinuté, ako napríklad Dark Eagle. Hypersonická zbraň by mohla z Nemecka zasiahnuť miesta ako Petrohrad alebo Moskva v priebehu niekoľkých minút.

Zdroj: https://www.berliner-zeitung.de/politik-gesellschaft/geopolitik/fokus-kaliningrad-usa-nach-tomahawk-ankuendigung-besorgt-ueber-reaktion-aus-russland-li.2236729

Páčil sa vám článok? Prepošlite ho ďalej.